Přestupkové versus trestní řízení


Prosím o pomoc. Nedávno jsem způsobil dopravní nehodu, na místě jsem dostal nějaké body a pokutu za: Nedání přednosti v jízdě – tím pro mě bylo vše vyřízené. Ale dnes mi volali z Policie že pán do kterého jsem narazil si ještě ten den zašel na rendgen a že mu zjistili naštípnuté žebro. Chtěl bych tedy vědět jak až můžu být postihován a jaké jsou sankce popř. tresty. Předem děkuji

V trestním i přestupkovém řízení platí zásada, že nikdo nemůže být za stejné jednání postihován dvakrát (ne bis in idem). Pokud tedy vámi zaviněná nehoda byla vyřešena v blokovém řízení, jedná se o věc rozhodnutou a nelze o ní rozhodovat znovu. Neznám okolnosti vašeho případu, ale teoreticky by bylo možné, že by původní rozhodnutí mohlo být zrušeno v mimořádném řízení (obnova řízení nebo přezkumné řízení). V takovém případě by mohlo být o vašem přestupku rozhodnuto znovu, případně by věc mohla být postoupena orgánům činným v trestním řízení, pokud by bylo podezření, že jste se dopustil trestného činu. Toto posouzení přitom bude záležet na závažnosti zranění poškozeného. Pokud by se potvrdilo, že vaše jednání je trestným činem, mohlo by být v případě lehčí újmy posouzeno jako trestný čin ublížení na zdraví podle § 223 trestního zákona (trest odnětí svobody až na jeden rok nebo zákaz činnosti), v případě těžké újmy na zdraví jako trestný čin ublížení na zdraví podle § 224 odst. 1,2 trestního zákona (trest odnětí svobody na dobu 6 měsíců až pěti let nebo peněžitý trest, případně zákaz činnosti). Blíže se k vaší otázce nelze vyjádřit, v případě potřeby se obraťte na některého advokáta.Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: