Mám jít svědčit, ale už si to nepamatuji přesně – co mám dělat?


 

Jsem v roli svědka, jednou jsem vypovídal cca před 1,5 rokem a teď mám výzvu k doplnění výpovědi. Vlivem procesu zapomínání, nejsem schopen věc a sled událostí relevantně popsat. Co mám dělat, nechci abych budil dojem, že vypovídat nechci, ale nic o čem nejsem 100% přesvědčen, říkat nebudu. Jaká má práva jako svědek?

To, co popisujete je naprosto přirozené. Každý člověk zapomíná. Na začátku výslechu klidně upozorněte na to, že pro delší dobu, která uběhla, si již události nepamatujete naprosto přesně. Rozhodně je to lepší, než tvrdit něco, co by nemusela být pravda.


U soudu je třeba vypovídat pravdu. Jestliže si tu pravdu již nepamatujete, nemá smysl, abyste se za každou cenu snažili něco říci. Nejenže se tak snadno můžete stát nevěrohodným svědkem, ale ještě můžete někoho poškodit. Na druhou stranu ale počítejte s tím, že zkušený soudce si dokáže spočítat, jestli jste podrobnosti průběhu události zapomněli nebo jestli se jen vyhýbáte výpovědi. Ve druhém případě by to mohl ocenit pokutou až 50.000,- Kč.

Snažte se k věci vypovědět vše, co si pamatujete, pokud si u něčeho nebudete jistý, můžete to také říct s upozorněním na to, že to nemusí být zcela přesné. Stačí použít formulaci „domnívám se, že to bylo to tak a tak, ale nejsem si tím již zcela jistý“. Rozhodně ale uveďte vše na co si pamatujete, nesnažte se ze svědecké povinnosti „vyvléci“ tvrzením, že si nic nevzpomínáte, každý jen trochu zkušený soudce to totiž okamžitě pozná. Soudce musí umět zpracovat i informaci, která nemusí být zcela přesná, zkrátka musí počítat s tím, že si na událost nepamatujete zcela přesně, a to tím spíše, pokud ho na to upozorníte. Vaši výpověď totiž bude porovnávat s dalšími důkazy, zda si navzájem neodporují. Pokud bude vaše výpověď odpovídat i dalším důkazům, bude ji považovat za dostatečně věrohodnou, a to i tehdy, pokud ho upozorníte, že si nejste zcela jistý.Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: