Výběr z internetového zpravodajství 27.9.2011


  • Dohodnout se je vždy lepší. Platí to i pro zločince
  • Soudy budou moci ukládat tresty smrti. Ale jen firmám
  • Nemáš u nás domovské právo? My tě tu, zloději, nechceme


Pachatel bude mít možnost dohodnout se na výši trestu

Podle ministerstva spravedlnosti se možností dohody o vině a trestu zrychlí trestní řízení a uleví se tak přetíženým soudům. Dohodu totiž mají soudy schvalovat bez nařízení hlavního líčení, proti rozhodnutí ale nemá být možné odvolání. Dohodu o vině a trestu nebudou moci používat mladiství.

Výhodou dohody o vině a trestu má být podle dřívějšího vyjádření ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) posílení práv obětí trestných činů. Pachatel ji totiž bude moci uzavřít pouze v případě, že vyrovná závazky vůči poškozenému.

Sjednat dohodu bude možné pouze v případě, že se pachatel přizná. Zároveň bude jeho vina podložena provedenými důkazy a výslechy. Při jednání o dohodě pak bude muset mít obviněný advokáta.

Celý text článku najdete na webových stránkách Novinky.czSněmovna posvětila zavedení trestní odpovědnosti firem

Sněmovna v úterý schválila zákon o trestní odpovědnosti firem. Soudy by je mohly pokutovat, zabavit jim majetek, za vážná provinění by je mohly dokonce zrušit. Vládní předlohu nyní dostane k projednání Senát. Okruh trestných činů, za které by bylo možné podniky trestat, sněmovna rozšířila na téměř osm desítek. Firmy by mohly být od příštího roku trestány mimo jiné za legalizaci výnosů z trestné činnosti, padělání peněz či krácení daní.

Vládní návrh zákona specifikuje ta protispolečenská jednání právnických osob, která je možné trestně stíhat, a způsoby, jak při tom postupovat. Zákon, který umožní stíhat a trestat právnické osoby za určitá protispolečenská jednání, je u nás naprostou novinkou. „Jsme posledním členem Evropské unie, kde doposud chyběl. Nemohli jsme se kvůli tomu zapojit do mezinárodních projektů ani podepsat úmluvu OSN proti korupci,“ zdůraznil předseda VV Radek John. 

Celý text článku najdete na webových stránkách Euro.cz


Zákaz pobytu možná bude i za některé přestupky

Zákaz pobytu by mohly úřady ukládat podle předlohy například za prostituci, konzumaci alkoholu nebo žebrání v místech, na kterých to zakazují obecní vyhlášky. Obdobnou novelu Řápková podala už dříve. Předloha nebyla projednána ve sněmovně ani v prvním čtení, autorka ji stáhla.

Úřady by mohly uložit podle nynější novely až tříměsíční zákaz pobytu lidem za přestupky páchané opakovaně. Řápková uvedla, že pokuty nepomáhají, mnohdy je nelze vymoci. "Nelze hovořit o nepřiměřenosti sankce," zdůraznila poslankyně. Za nepřiměřený označil postih ve svém zamítavém stanovisku kabinet. Ve stanovisku se píše i o možném střetu s ústavními právy.

Celý text článku najdete na webových stránkách České noviny.cz
Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: