Jaká mám práva jako matka zneužitého dítěte?


Podala jsem trestní oznámení na p….,byl obžalovaný z pohlavního zneužívání a morální ujmy.synovi je sedm roků.Proběhlo hlavní líčení kdy jsem vystupovala ve věci jako svědek.Jsem zároveň zákonný zástupce poškozeného(syna),nebo se to v tomto případě tak nebere?Můžu nahlédnout do spisu? mam právo vědět o dalším líčení,případně se ho účastnit,být přítomna v jednací síni?nebo kde se můžu blíže informovat?

Jestliže obviněný není k vám a synovi v příbuzenském poměru, můžete syna zastupovat jako zákonná zástupkyně.V podobných případech, kdy údajným pachatelem je rodič a poškozeným jeho dítě, nemůže druhý rodič dítěte vystupovat jako zákonný zástupce pro možný konflikt zájmů. Proto se dítěti v takových případech pro trestní řízení ustanovuje opatrovník, který v trestním řízení hájí zájmy dítěte coby poškozeného. Opatrovníkem obvykle bývá zkušený pracovník odboru péče o mládež příslušného městského úřadu. Jestliže jste již ve věci u soudu vypovídala jako svědkyně, můžete požádat příslušného soudce, aby vám povolil nahlédnutí do spisu, jako matka poškozeného (případně zároveň zákonná zástupkyně) na tom určitě máte právní zájem. O konání dalšího hlavního líčení (bylo-li skutečně odročeno) by vás soud měl informovat jen tehdy, vystupujete-li jako zákonná zástupkyně poškozeného, jinak vás informovat nemusí, ale na váš dotaz vám termín určitě sdělí a vy máte právo se hlavního líčení účastnit.Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: