Pořádek ve velké rodině si vynucoval násilím


Turnov – Dne 3. června 2009 se Okresní soud v Semilech zabýval obžalobou pro tzv. domácí násilí, kterého se dopouštěl otec pěti dětí z Turnova.

Muž (1974) byl obžalován z trestného činu týrání osoby žijící ve společně obývaném bytě nebo domě podle § 215a trestního zákona. Soud jej uznal tímto trestným činem vinným, byť ve zmenšeném rozsahu oproti obžalobě. Obžalovaný nejméně od června roku 2004 týral psychicky a fyzicky především svou manželku a dvě nejstarší děti. Muž, který byl jinak svými známými charakterizován jako pracovitý a kamarádský člověk čas od času nevydržel stres a svou nespokojenost si pak vybíjel na své rodině. Důvodem stresu byly např. potíže v podnikání, ale pravděpodobně nejvíce stresujícím faktorem byl fakt, že jedno z pěti dětí obžalovaného je tělesně postižené takovým způsobem, že vyžaduje celodenní péči. To společně se skutečností, že v rodině žije celkem pět dětí, včetně dvou předškolního věku, vyžadovalo zvýšené nároky na zajištění pořádku v rodině. Když se ale vše nedařilo podle představ obžalovaného začal si své názory prosazovat násilím. Několikrát takto fyzicky napadl nejen manželku, ale i svou nejstarší dceru, a to např. kopáním, sražením na zem, fackami či kroucením rukou. Jindy se jednalo spíše o týrání psychické, kdy vulgárně nadával manželce i dceři. Necitelně se choval i k postiženému synovi, u kterého si „normální“ chování vynucoval hrubým cvičením, ponižujícími nadávkami či v jednom případě i sprchováním studenou vodou. V neprospěch obžalovaného dokonce vypovídala i jeho vlastní matka, kterou rovněž v minulosti napadl. Rodina se v minulosti opakovaně snažila přimět obžalovaného, aby vyhledal psychologa, on to však odmítal. S ohledem na dosavadní bezúhonnost i příčiny chování obžalovaného soud obžalovanému uložil trest odnětí svobody na dobu 2 dvou let, podmíněně odložený na zkušební dobu tři a půl roku. Zároveň mu bylo uloženo, aby absolvoval psychologické poradenství. Pokud tuto podmínku nesplní, přemění soud podmíněný trest odnětí svobody na trest nepodmíněný. Rozsudek dosud nenabyl právní moci, obžalovaný i státní zástupkyně si ponechali lhůtu k podání odvolání. Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: