Výběr z internetového zpravodajství 6.9.2011


  • Osoba blízká přestane být záchrannou pirátů silnic. Rozmyslete si, komu auto půjčíte.
  • Psychicky nemocní mladiství zločinci se nemuseli léčit. Teď už budou muset.
  • Nadávat soudci se nevyplatí. U soudu není třeba držet hubu a krok, stačí se chovat slušně


Řidiči se už nebudou moci vymlouvat na osobu blízkou

Řidiči se už nebudou moct vymlouvat na "osobu blízkou", pokud jejich auto například při rychlé jízdě zachytí radar.Sněmovna 106 hlasy přehlasovala Senát a setrvala na svém původním rozhodnutí – proti hlasoval jen klub ČSSD.

Za provoz vozidla tak bude napříště zodpovědný majitel, ať už auto v tu chvíli řídí kdokoliv. Automaticky tak bude muset zaplatit pokutu, a to až do výše 10 tisíc korun. Nehrozí mu ale ztráta bodů. Pokutě se vyhne pouze v případě, že prokáže, že mu auto někdo ukradl nebo ho na někoho jiného právě převádí.

Celý text článku najdete na webových stránkách Aktuálně.czDětským vrahům budou moci soudy nařídit léčbu na neomezenou dobu

České soudy nejspíš získají možnost ukládat mladistvým pachatelům závažných trestných činů ochrannou léčbu na neomezeně dlouhou dobu. Zákon, který prošel senátní úpravou, se hladce dostal i přes Sněmovnu. Teď jej dostane k podpisu prezident.

K novele zákona o soudnictví ve věcech mládeže přiměl politiky především případ vraždy z Kmetiněvsi na Kladensku. V roce 2004 tehdy třináctiletý chlapec zabil svou stejně starou spolužačku. V 19 letech byl propuštěn na svobodu, navíc bez zápisu v trestním rejstříku.

Novela má podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila zabránit podobným případům, kdy se dětští vrazi po skončení ochranné výchovy dosažením 18. roku dostanou mimo jakoukoli kontrolu státu.

Celý text článku najdete na webových stránkách Idnes.cz


Vyhrožoval soudci a popral se v jednací síni, za to půjde na rok do vězení

Na rok do vězení půjde Jan Myšák z Plzně za to, že vyhrožoval soudci a pak se v jednací síni popral s justiční stráží. Na krku měl obžalobu z násilí proti úřední osobě, vyhrožování s cílem působit na veřejnou osobu a ještě pohrdání soudem.

Myšákovo extempore proběhlo letos v červnu u hlavního líčení u Okresního soudu Plzeň-město, který muže soudil pro výtržnictví, nebezpečné vyhrožování a poškození cizí věci. Myšák nejprve soudci uštědřil několik opovržlivých grimas, následovala výhrůžná gesta doprovázená nadávkami a nakonec z toho byla pořádná mela. Souzený muž se pustil do křížku s přivolanou justiční stráží, která se ho snažila vyvést z jednací síně. Nakonec musela zasahovat i policie.

Celý text článku najdete na webových stránkách Novinky.cz
Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: