Výběr z internetového zpravodajství 15.11.2011


  • Monarcha uděluje milosti. Jak? To je jeho věc, nešťourejte do toho.
  • Zaplaťme si své vězně, není to levné.
  • Uvítejme maďarské bezdomovce, v otčině asi nezůstanou


Přezkoumat Klausovy milosti brání zákon

Veřejnost nemá šanci posoudit, zda jsou udělené prezidentské milosti spravedlivé. Podrobnosti o případech se totiž nesmí zveřejnit, protože obsahují osobní údaje chráněné zákonem. Smůlu tak mají i poslanci, kteří se zajímali o podrobnosti kontroverzní milosti udělené policistce Kadlecové.

"V případě, že by zpracovatel takovýto údaj zveřejnil bez souhlasu osoby, které se týká, hrozí mu pokuta až pět milionů," uvedl Klausův mluvčí Radim Ochvat. A tento postoj schvaluje také Úřad pro ochranu osobních údajů. Prezidentská kancelář se totiž přijetím žádosti stává správcem citlivých dat a musí na ně dohlížet.

Co ale zákon nechrání, je mechanismus, kterým jsou milosti udělovány. Až rozruch, který se kolem nich rozpoutal, přiměl Klausovy spolupracovníky poodhalit, jak to na Hradě chodí.
Podle Klausova tajemníka Ladislava Jakla každý, kdo se posuzování žádostí účastní, musí podepsat závazek mlčenlivosti. Takových lidí je asi dvacet. Z nich si prezident vždy vybere tři až čtyři, na něž se v tom kterém případě obrátí s žádostí o názor. Nikdo ale předem neví, kdo z nich to bude, aby se zamezilo nežádoucímu ovlivňování. Konečné slovo má ale vždy prezident.

Celý text článku najdete na webových stránkách Idnes.cz



Vláda schválila přesun peněz věznicím, aby nebyly bez vody a energií

Vláda přesunula 75 milionů korun věznicím. V nich se zvýšil počet vězňů natolik, že docházely peníze na vodu, palivo a energie. Podle Jiřího Pospíšila to byl jen přesun v rámci rozpočtu ministerstva spravedlnosti a nedojde tak k navýšení státního rozpočtu.

"Jedná se o úspory v rámci resortu. Nemalou část z těchto peněz činí prostředky, které vybíráme v rámci soudních poplatků, plus jsou tam naše vnitřní rezervy. Nedochází k navýšení dluhu státního rozpočtu," vysvětlil ministr Jiří Pospíšil.

Důvodem je vyšší počet vězňů. "Máme více vězňů, než byl odhad na počátku tohoto roku. Číslo výrazně převýšilo 23 tisíc vězňů. A to je číslo, se kterým jsme na počátku roku ne zcela kalkulovali," uvedl ministr.

Ministerstvo spravedlnosti na kritický stav vězeňství upozorňovalo už na jaře, požadovalo navýšení rozpočtu o 350 milionů, v létě dosáhlo navýšení kapitoly vězeňství o 145 milionů korun, a to pouze přesunem peněz ve vlastním rozpočtu.

Celý text článku najdete na webových stránkách Idnes.cz


Za pospávání na ulicích i hrabošení v popelnicích bude v Maďarsku vězení

Maďarsko se chystá zasáhnout proti bezdomovcům, kteří pospávají na ulici a hledají jídlo v popelnicích. Podle novely zákona jim za tyto typické činnosti bude hrozit i vězení. Bezdomovci přitom často nemají jinou možnost.

Spornou novelu zákona dnes večer podle agentury DPA schválil maďarský parlament. Pokud bude bezdomovec dvakrát v šesti měsících přistižen, jak nocuje v ulicích, bude mu hrozit pokuta až 150 000 forintů (přes 12 000 korun), nebo pobyt za mřížemi.

Celý text článku najdete na webových stránkách Idnes.cz




Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: