Výběr z internetového zpravodajství 1.12.2011


  • Máme plné věznice, tak budeme ukládat jen podmínky. Skvělé řešení.
  • Jsme největšími spotřebiteli marihuany v Evropě. Dělejme s tím něco
  • Čeští advokáti mají co dohánět


Trestní zákoník je od prosince mírnější, soudům nařizuje častěji ukládat jen podmínky

Za méně závažné trestné činy budou častěji padat podmíněné tresty. Umožnila to novela trestního zákoníku, podle které se dneškem soudy začínají řídit.

Novela zákona rozšiřuje počet trestných činů, u kterých budou muset soudy dávat přednost podmíněným trestům, namísto toho aby pachatele posílaly rovnou do vězení.Zatímco ještě dosud měla podmínka přednost u trestných činů s horní sazbou 3 roky, dnes se tento limit zvýšil na pět let. Na příklad trestný čin neposkytnutí pomoci řidičem dopravního prostředku do této hranice spadá, a tak soudy budou muset upřednostňovat podmíněný trest.

Mírnější je zákoník také u trestu obecně prospěšných prací. Odsouzený bude mít nově 2 roky na to je vykonat. Dosud platila lhůta jednoho roku.

Celý text článku najdete na webových stránkách Českého rozhlasuPěstovat omamné kaktusy už není trestné. U marihuany vláda přitvrdila

Pěstitelům exotických kaktusů, které obsahují omamnou látku meskalin, už nebude hrozit trestní stíhání. Pokud tedy mají kaktusy jen pro okrasu a ne kvůli obchodování s halucinogenní látkou. Vláda schválila návrh nařízení, které škrtlo kaktusy s meskalinem z "černé listiny". Naopak v pohledu na marihuanu kabinet přitvrdil.

Obsah omamné látky THC se nově nebude měřit z celé rostliny, ale pouze z květenství a přilehlých listů.

To je pro pěstitele marihuany méně výhodné, protože se tak snáze naměří obsah THC, který překračuje povolenou mez a pěstitel marihuany se nebude moci schovávat za to, že pěstuje jen "technické konopí".

Doposud se započítával celý stonek i kořeny rostliny, takže obsah omamné látky v rostlině byl formálně až pětkrát nižší. Změna pomůže Národní protidrogové centrále při odhalování nelegálních pěstování marihuany kvůli obchodování s touto "měkkou drogou".

Celý text článku najdete na webových stránkách Idnes.cz


Vězňům v Miami prý zpestřují trest striptérky oděné za právní asistentky

Do federální věznice s maximální ostrahou v americkém městě Miami chodí za bohatými narkobarony striptérky a jihoamerické tanečnice převlečené za asistentky advokátů. Tvrdí to server Miami New Times s tím, že ženy trestancům nosí i peníze, lechtivé časopisy či alkohol.

"Sundávají si své svršky a nechávají chlapy, aby na ně sahali. Jakýkoli právník může vyplnit potřebný formulář a stanovit v něm kohokoli za právní asistentku. Nelze to nijak ověřit a zneužívá se to," řekl serveru právní obhájce Hugo Rodriguez. Praktiku prý potvrzují i další advokáti.

Jeden obhájce například uvedl, že existuje i video, na němž se jedna z falešných asistentek svléká pro trestance přímo ve vězení. Kromě toho vězňům pašují alkohol, časopisy jako Playboy či peníze.

Celý text článku najdete na webových stránkách Idnes.cz
Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: