Přišel jsem o všechny body, nemůžu řídit – co mám dělat?


Dobrý den. Měl bych prozbu,dosahl jsem 12 bodů a byl my odebrám řidičak na 12 měsícu.chtěl bych vědět jestly sy mužu požadat o prominutí trestu když mám dvě dcery které jsou postižené,mají svalové onemocnění a já je musím vozit pravidelně do školy a na veškerá vyšetření k pediatrum.nini to není možné vozit dcery do školy a k lékaři a tak nevím jak mam postupovat dál abych nebyl soudně trestán ohledně dcer když je nebudu dopravovat denně do školy protože na rukou je neunesu a samy my nedojdou.

Tato otázka se sice netýká trestního řízení, ale vzhledem k tomu, že i za trestnou činnost v dopravě přicházejí řidiči o body, odpovídáme na ni na těchto stránkách.

To, že řidičský průkaz potřebujete kvůli rodině, jste měl mít na zřeteli před tím, než jste se dopustil jednání, kvůli kterému jste přišel o všechny body. Zákon o provozu na pozemních komunikacích jednoznačně stanoví, že pokud dosáhnete dvanácti bodů, můžete o vrácení řidičského oprávnění můžete žádat nejdříve po uplynutí jednoho roku poté, co vám bylo oznámeno, že jste dosáhl dvanácti bodů a že jste řidičské oprávnění pozbyl. Zákon v tomto ohledu nezná žádné výjimky. Navíc, pokud vám byl ještě samostatně za přestupek nebo trestný čin uložen i zákaz řízení na dobu delší jednoho roku, dostanete řidičský průkaz zpět až po uplynutí tohoto zákazu. Pokud budete v uvedené době řídit, bude to posouzeno přinejmenším jako trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. V takovém případě nejenže nebudete dcery vozit, ale ani s nimi nebudete moci být, protože skončíte ve vězení.

 

Děkuji za rychlou odpověd. Jen jsem se zapoměl ve včerejším dotazu zmínit že jsem přyšel o body kvuly tomu že jsem nebyl přypoutaný,celken 6x.nikdy jsem neměl nehodu ani jsem nejezdil opilí a ani rychlou jízdu jsem neměl,tak jsem sy mislel že bych sy mohl požádat o prominutí ohledně zdravotního stavu mích dcer.Dočetl jsem se že když by se zaručila věrohodná osoba ,za mě že by my to snad mohly vrátit na skušební dobu,zaručila by se dětská lékařka mích dcer škola , psycholožka, a lékařka s rehabilitace protože,musím k těmto lékařum pravidelně s dcerama docházet,mislím sy že tito lidé jsou věrohodní,mislíte sy že i na těchto podkladech by mi řidičák nevratily ani na skušební dobu?pak je to teda nespravedlivé poněvač soused měl bouračku dostal pokutu zakaz řízení požádal sy o půlku a dostal řidičák spět.

Zákon rozlišuje mezi tím, zda přijdete o řidičské oprávnění na základě uloženého trestu zákazu činnosti (z rozhodnutí soudu nebo městského úřadu) nebo zda právo řídit vozidla pozbudete tím, že jste dosáhl dvanácti bodů. V prvním případě po uplynutí poloviny trestu lze žádat o (podmíněné) upuštění od výkonu zbytku zákazu činnosti, ve druhém případě musíte čekat celý rok a žádná záruka důvěryhodné osoby vám v tom nepomůže. Zda to je spravedlivé či není, to nelze řešit, takový je zákon, který je spravedlivý přinejmenším v tom, že platí pro všechny stejně. Berte to tak, že někdo, komu byl uložen zákaz řízení třeba na tři roky a přitom nedosáhl 12 bodů, taky může žádat o vrácení řidičského průkazu až po roce a půl a mohl by se cítit ukřivděn proto, že ten, kdo dosáhl 12 bodů může dostat řidičák již po jednom roce.

Minuli rok v prosinci mi byl odnat RP za rizeni pod vlivem alkoholu (0,38) dostal jsem trest pokutu ve vysi 25 000 7bodu a zákaz cinnosti na 12 mesicu pokutu jsme radne zaplatil ale o nekolik mesicu pozdeji presneji 21.unora jsem byl zastavem znovu vse v poradku ale mel jsem zakaz rizen takze mi byl soudem ulozen zakaz rizeni 18 mesicu a 6 bodu . Má otazka zní kdyz zazadal po 9 mesicich (polovina trestu) o vraceni RP a soud mi vyhovi , tak co me pak ceka , protože jsme se vlastne dosahl 12 bodu , ale muj trest nebyl delsi nez 12 mesicu . A Druha otazka jestli po vraceni ridicaku po 9 mesicich muzu delat hned prezkouseni , nikdo mi nedokazal odpoved tak se teda ptám jak to vlastně je . Predem dekuji za odpoved

I kdyby vám soud po devíti měsících vyhověl a podmíněně upustil od výkonu zbytku trestu zákazu činnosti, nemůžete o vrácení řidičského průkazu požádat dříve než po uplynutí jednoho roku ode dne, kdy jste v důsledku dosažení dvanácti bodů pozbyl řidičské oprávnění. Odbornou způsobilost (tzv. přezkoušení) musíte doložit jen tehdy, pokud souvislá doba, po kterou jste nesměl řídit, přesáhla dobu jednoho roku. Doklad o odborné způsobilosti nesmí být starší než 60 dnů.

 

 

Dobrý den, omlouvám se, ale chtěl bych se zeptat, kolik bodů se vrací po roce, když jste nespáchal žádný přestupek? Děkuji za odpověď

No, není to otázka trestního práva, ale budiž. Pokud po právní moci rozhodnutí o přestupku nebo trestném činu v dopravě nebude pravomocně postiženi za další delikt v dopravě, na který se vztahuje bodové hodnocení, dojde k odčítání bodů. Po prvním roce se odečtou 4 body, po dalším roce další čtyři body a po třetím roce se odečte zbytek bodů.

Dobrý den, 5.1.07 mi byl odebrán ŘP za rychlou jízdu.Dostal jsem zákaz činnosti do 5.6.07.O měsíc později mi přišel dopis , že jsem dosahl 12ti trestných bodů a ŘP mi vrátí dne 5.1.07 V květnu 2007 jsem odvážel motorku do servisu kvůli prodeji a opět mě chytli.PČR a ani soud však neměl v evidenci mé vybodování,pouze zákaz činnosti za rychlost a tak mi vyměřil trest za maření úředního rozhodnutí na zákaz činnosti řízení na 1 rok.Zajíma mě tedy od kdy se tento rozsudek počítá.Jestli ode dne nabití právní moci nebo ode dne uplynutí těch ostatních zákazů.Předem děkuji za odpověď

Zákaz činnosti uložený soudem se nesčítá se zákazem činnosti uloženým správním orgánem. Soudu je úplně jedno, kolik jste nasbíral bodů, to může mít vliv maximálně na výměru trestu, rozhodně ne na jeho počátek. Pokud se tedy dva takové zákazy (tj. soudní a správní) překrývají, běží oba souběžně a řidičský průkaz vám bude moci být vrácen po skončení posledního zákazu. Ve vašem případě zákaz činnosti uložený soudem začíná běžet právní mocí rozsudku, kterým vám byl uložen a pravděpodobně skončí později, než zákaz vyplývající z toho, že jste dosáhl hranici 12 bodů.

Jiná by byla situace, pokud byste dostal dvěma (či více) rozsudky zákaz činnosti uložený soudem. V takovém případě se tresty sčítají, to znamená, že později uložený trest začne běžet teprve poté, co je vykonán trest předchozí.Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: