Výběr z internetového zpravodajství 29.11.2011


  • Specialisté na obzoru – státní zástupci, kteří s tím konečně zatočí
  • Má prezident zrušit zločinci povinnost omluvit se?


Elitní tým žalobců na obzoru

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil oznámil, že se vládní koalice dohodla na vzniku elitního týmu žalobců, kteří budou mít na starosti boj proti korupci. Zároveň uvedl, že by měly být zrušena obě Vrchní státní zastupitelství v Praze a Olomouci.

Členové speciálního týmu žalobců by měli podléhat nejvyššímu státnímu zástupci. Sídlem speciálního týmu žalobců má být menší město, aby se tím zajistila co nejvyšší možná míra nezávislosti při vyšetřování případů.

Partnery elitních žalobců by se měly stát celorepublikové policejní útvary.

Pokud zákon vstoupí v platnost, zruší se tím čtyřstupňový systém státních zastupitelství, který byl nastaven ještě v době České a Slovenské federativní republiky. Mezi právníky je rozšířený i názor, že jsou zbytečným mezičlánkem systému. 

Celý text článku najdete na webových stránkách Česká pozice.cz



Sprosťák z Krupky žádá Klause o milost. Nechce se omlouvat učitelům

Taková žádost o milost ještě na Hrad nepřišla. Sedmačtyřicetiletý Roman Kešner z Krupky na Teplicku žádá Václava Klause, aby ho zbavil rozsudku, podle kterého se má veřejně omluvit učitelům za to, že je sprostě urážel na chodbě školy.

Muž z Krupky chce, aby mu prezident Klaus udělil milost, a on se tak nemusel omlouvat učitelům za sprosté urážky.

Teplický soud požádal Hrad, aby Kešnerovu žádost o milost posoudil co nejrychleji a odsouzený se mohl omluvit co nejdříve, protože s postupem času ztrácí takový trest smysl. Hrad si už vyžádal rozsudek.

Bizarní případ se táhne již od března. Muž tehdy vtrhl do školy, obvinil pedagogy, že se málo starají o jeho děti, vulgárně urážel ředitele, učitele a další zaměstnance. Nejmírnější výrazy byly debil a kráva.

Teplický soud jako jeden z prvních v Česku využil možnosti uložit omluvu jako součást podmíněného upuštění od trestu. Nejprve muže odsoudil ve zrychleném řízení trestním příkazem, Kešner se však omluvit odmítl a žádal řádný proces.

Při něm soudce své rozhodnutí zopakoval: desetiměsíční trest podmíněně odložený na zkušební dobu dvou let spojenou s veřejnou omluvou.

Muž se omluvě vyhýbá, riskuje tím vězení

Probační a mediační služba v Teplicích se pak s vedením školy dohodla na detailech omluvy. "Proběhne v místech, kde k provinění došlo – na chodbě před ředitelnou. Kromě učitelů, jichž se týká, zde budou i žáci, protože ti byli také u incidentu," říká vedoucí služby Emil Fleischmann.

Jenže Kešner se omluvě vyhýbá. Vymlouvá se na pracovní neschopnost kvůli zranění ramene. Jeho lékař přitom ve zprávě pro Probační a mediační službu poznamenal, že Kešnerova schopnost mluvit, a tedy i omluvit se, je zachovaná.

Když se Kešner neomluví, nebo i když soud vyhodnotí jeho omluvu jen jako formální a málo upřímnou, bude muset nastoupit do vězení a trest si "odsedět".
 

Celý text článku najdete na webových stránkách Idnes.cz




Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: