Může švagr proti mně odmítnout svědčit?


Dobrý večer. Můj dotaz je ohledně svědectví rodiného příslušníka. Švagr při vyšetřování na policii vypovídal a nevyužil práva nevypovídat. Ted má svědčit u soudu, ale nechce vypovídat. Má na to právo, nebo musí vypovídat když tak učinil na policii. A bude mít jeho výpověd na policii u soudu nějaký vliv? Děkuji

Jestli jsem to správně pochopil, švagr má vypovídat ve vaší trestní věci nebo ve věci nějakého svého blízkého příbuzného. V takovém případě může u soudu jako osoba blízká odmítnout výpověď, a to přesto, že na policii vypovídat neodmítl (k soudu se ale dostavit musí). Jeho výpověď učiněnou na policii bude soud moci použít, pokud byl výslech na policii proveden způsobem, který to umožňuje (zákon zná několik druhů výslechů v přípravném řízení, ale pouze některé může soud použít jako důkaz. Blíže nemá smysl to rozvádět, je to poměrně složitá problematika a laik by ji jen těžko pochopil). Pokud se ovšem svědectví nemá týkat blízké osoby vašeho švagra, výpověď odmítnout nemůže. Pokud by přesto vypovídat nechtěl, může mu být ložena pořádková pokuta do výše 50.000,- Kč, a to i opakovaně, případně by mohl být i sám trestně stíhán za pohrdání soudem.Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: