Jsou výsledky dechové a krevní zkoušky rozdílné?


Dobry den, o vikendu jsem byl zastaven policii pri rizeni pod vlivem alkoholu. Nadychal jsem 1,12% . Byl jsem i na odberu krve. Zajimalo by me zda je mozne abych mel v krvi pod 1% alkoholu. A popř jaky postih mužu očekavat. Děkuji  

Dechová zkouška na alkohol je pouze orientační, krevní zkouška určí přesně vaše ovlivnění alkoholem. Krevní zkouška se většinou provádí až po zkoušce dechové a naměřené hodnoty se většinou více či méně liší, i když policisté již mají k dispozici poměrně přesné dechové přístroje. To, zda výsledek krevního testu ukáže více alkoholu v krvi než při dechové zkoušce nebo naopak, záleží na tom, jak dlouho před zkouškou jste přestal pít alkohol. Hladina alkoholu i po skončení požívání ještě nějakou dobu stoupá v důsledku toho, že alkohol se do krve dostává postupně. Teprve po nějaké době (záleží mj. i na tělesné stavbě člověka a na tom jak je najedený a v jaké je celkové tělesné pohodě) se začne alkohol z těla vylučovat a jeho hladina v krvi klesá. Pokud jste tedy přestal pít alkohol krátce před jízdou, může hladina alkoholu v krvi být vyšší než při předcházející dechové zkoušce a naopak, pokud od posledního pití alkoholu uplynula již delší doba, je pravděpodobné, že v období mezi dechovou a krevní zkouškou hladina alkoholu v krvi klesne. Po jaké době od ukončení pití začne hladina alkoholu klesat nelze jednoznačně říci, v případech kdy je to nutné, je tato doba dopočítávána soudními znalci z oboru zdravotnictví.

To, zda půjde o trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky nebo o přestupek, závisí na výsledku krevní zkoušky. Podle judikatury se ve většině případů považuje za trestný čin, pokud v krvi máte alespoň jedno promile alkoholu, při nižší hladině se jedná o přestupek. I při hladině nižší než jedno promile se však může jednat o trestný čin, pokud bude dostatečně prokázáno, že jste byl ve stavu, který vylučoval vaši způsobilost bezpečně řídit vozidlo. Ať už to bude přestupek nebo trestný čin, počítejte s tím, že přijdete o řidičský průkaz, alkohol za volantem je jedním z nejhorších deliktů, kterých se při řízení můžete dopustit. Buďte rád, že jste nikomu nic neudělal, pravděpodobně byste skončil nejméně na rok ve vězení.Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: