Jak se provádějí svědecké výslechy dětí


 Dobrý den,prosím poraďte: pokud bude nezletilý syn vyslýchán u soudu jako svědek, je možné nějak zařídit-zažádat(kde, a jakým způsobem), aby nebyl stresován přítomností obžalovaného? Má z něj samozřejmě strach. (nejde o rozvod ale o trestní řízení, kdy ho "kamarád" okradl) Děkuji  

Pokud je vašemu synovi více než 15 let, bude s ním jednáno jako jakýmkoliv jiným svědkem. Soud může svědka vyslechnout v nepřítomnosti obviněného v případě, že je důvodná obava, že svědek v přítomnosti obžalovaného nevypoví pravdu, jemuž nebo osobě jemu blízké hrozí v souvislosti se svědectvím vážné nebezpečí. Pokud se jedná o krádež mezi dětmi, tak určitě nebude důvod k tomu, aby svědek byl vyslýchán v nepřítomnosti obžalovaného, pokud tedy obžalovaný není známý agresor. Zkuste se obrátit na soudce, ten rozhodne, zda jsou pro výslech svědka v nepřítomnosti obžalovaného splněny podmínky.

Jinak je to u dětí mladších 15 let. V jejich případě zákon klade velký důraz na to, aby byla šetřena jejich osobnost, jestliže jde o svědectví o skutečnostech, jejichž oživování v paměti by vzhledem k věku mohlo nepříznivě ovlivňovat jejich duševní a mravní vývoj. Takový výslech se zpravidla provádí jen jednou v přípravném řízení (tedy na policii) a není-li to opravdu nezbytné, u soudu už se výslech neopakuje a soud může přečíst protokol z policie. Výslech je třeba provádět zvlášť šetrně a po obsahové stránce tak, aby výslech v dalším řízení zpravidla už nebylo třeba opakovat; k výslechu se přibere pedagog nebo jiná osoba mající zkušenosti s výchovou mládeže, která by se zřetelem na předmět výslechu a stupeň duševního vývoje vyslýchané osoby přispěla k správnému vedení výslechu. Může-li to přispět k správnému provedení výslechu, mohou být přibráni i rodiče. Na některých místech už mají policisté k dispozici výslechové místnosti, vybavené speciálně pro výslech malých dětí. V takových místnostech jsou hračky, jsou třeba vesele vymalovány apod., aby se děti zbavily stresu z výslechu a neznámého prostředí. Jedná-li se např. o sexuální trestnou činnost, mohou to, co se jim stalo, ukazovat na panenkách, aby nemuseli nepříjemnou událost vysvětlovat. Výslechy těchto dětí provádějí speciálně školení policisté, kteří vědí, jak při co nejmenším stresování získat od dítěte potřebné informace.Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: