Bránil jsem manželku a byl jsem obviněn


Při napadení manželky,kterou jsem bránil došlo k újmě na zdraví útočníka.Je správné,že jsem obviněn z ublížení na zdraví?  

Toto je problém nutné obrany, což je otázka, na kterou lze z obecného hlediska jen těžko odpovídat, neboť více než v jiných případech je třeba detailně zkoumat jednotlivé okolnosti celého jednání. O nutnou obrany jde v případě, kdy se odvrací hrozící nebo trvající útok. Pokud tedy ke zranění došlo až v době, kdy pachatel svého jednání zanechal, není to nutná obrana. Nutná obrana také nesmí být zjevně nepřiměřená způsobu útoku (zde lze těžko dávat příklad, protože opravdu je třeba hodnotit každou situaci jednotlivě). Blíže k otázce nutné obrany viz tento článek.

To, že jste byl obviněn z ublížení na zdraví, ještě nic neznamená. Státní zástupce sám si může vyhodnotit, zda šlo o nutnou obranu a může řízení zastavit, případně, budete-li obžalovaná, může vás soud obžaloby zprostit. Pokud ale soud dojde k závěru, že jste překročil meze nutné obrany a že jste se tedy dopustil trestného činu, bude fakt, že jste bránil manželku proti útočníkovi jistě brán jako významná polehčující okolnost, která se samozřejmě odrazí i ve výši trestu. Pokud budou splněny zákonné podmínky, může dokonce být uložen trest pod sazbou stanovenou zákonem nebo dokonce může být od potrestání upuštěno.Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: