Výběr z internetového zpravodajství 5.9.2011


  • Slováci budou trestat rodiče delikventních dětí. Uvidíme, zda to k něčemu povede
  • Podezřelá z vraždy 4 dětí přežila pokus o sebevraždu a skončila ve vazbě. Je to smutný příběh


Trestání rodičů neposlušných dětí

Až na dva roky vězení lze na Slovensku od září potrestat rodiče neposlušných dětí.

Do trestního zákona přináší novela sankcionování osob, které umožňují nezletilým dopouštět se přestupků. Jde o novinku v právní úpravě trestného činu ohrožování mravní výchovy mládeže.

Trestného činu se dopustí ten, kdo vydá osobu mladší 18 let do nebezpečí zpustnutí. Jedná se o situaci, kdy je dítě vystaveno škodlivým návykům, zájmům a negativnímu prostředí pachatele a hrozí mu morální úpadek. Mravní výchovu mládeže ohrožuje dnes ten, kdo nezletilou osobu svádí k zahálčivému nebo nemravnému životu, umožní její vést takový život, umožní jí páchat trestné činy, případně jí brání v povinné školní docházce. Podle novely účinné od 1. září 2011 budou rodiče odpovídat i za přestupky svých dětí. Novela se vztahuje na všechny přestupky. Zákon přestupek vymezuje jako zaviněné jednání, které ohrožuje nebo porušuje zájem společnosti a je za přestupek výslovně označen. Stejně jako v ostatních případech ohrožování mravní výchovy mládeže mohou být pachatelé potrestáni trestem odnětí svobody až na dva roky.

Novela přichází s tím, že páchání přestupků osobami mladšími 18 let je stejně nebezpečné pro jejich vývin jako spáchání trestných činů. Zákon tak tlačí na rodiče, aby nezanedbávali výchovu svých dětí nebo je dokonce přímo nevedly k páchání trestných činů a přestupků.

Celý text článku najdete na webových stránkách Najpravo.skSoud poslal do vazby ženu, kterou policie obvinila z vraždy čtyř dětí

Na 36letou ženu, kterou policie obvinila z páteční vraždy jejích čtyř dětí v Širokém Dole na Svitavsku, uvalil soud v pondělí vazbu. Podle zjištění Práva skončí ve vazební vězeňské nemocnici v Praze na Pankráci.

Soudce Pavel Trejbal uvedl, že důvody uvalení vazby jsou dva. Strach, že by žena uprchla, a možné ovlivňování svědků. Obviněná odmítá vypovídat.

Podle dobře informovaných policejních zdrojů Práva se žena již přiznala k činu před státním zástupcem a je téměř vyloučeno, že by se na činu podílel někdo jiný. Vše také nasvědčuje tomu, že žena jednala ve stavu laktační psychózy.

Obviněnou bude zastupovat bude zastupovat advokát ex offo, vzhledem k majetkovým poměrům rodiny, která si vzala údajně na dům několikamiliónovou půjčku.

Žena se pokusila spáchat sebevraždu, lékaři ji ale zachránili. Policisté ji po výslechu o víkendu obvinili z vraždy všech dětí. Pokud ji soud shledá vinnou, hrozí jí 15 až 20 let vězení, popřípadě výjimečný trest.

Celý text článku najdete na webových stránkách Novinky.cz
Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: