Výběr z internetového zpravodajství 23.9.2011


  • Budou policisté nahrazeni počítači? Odborník žasne, laik se diví
  • Další změna trestního řádu. V počtu a rychlostí přijímání novel  je ČR rekordmanem. Kdo se v tom ale má vyznat?


Zločin odhalíme dřív, než se stane. A není to sci-fi

Matematika a statistika může pomoci při odhalování zločinů, které se ještě nestaly. To není námět na film ani seriál, ale již fungující policejní systém v USA.

Policejní oddělení v kalifornském Santa Cruz patří mezi první, které nasadilo unikátní program profesora matematiky George Mohlera. Obsahuje databázi všech případů a zločinů, které se v této oblasti v minulosti staly, včetně přesné polohy a v některých případech i času. Na vývoji se podílí i další specialisté z řad matematiků, kriminalistů i antropologů.

Že se nejedná pouze o teorie, které v praxi nefungují, vyvrátila nedávná zpráva o zatčení dvou žen. Ještě nespáchaly žádný zločin, ani na ně nikdo nezavolal policii. Ta šla přesto relativně najisto. Zmíněné parkoviště totiž program v daném dni vyhodnotil jako nejpravděpodobnější pro výskyt zločinu, konkrétně krádeže. Policisté se tak v místě vyskytovali a dvě podezřelé ženy legitimovali. Jedna z nich čelila obvinění z minulosti a vyhýbala se soudu, druhá pak u sebe měla nespecifikované množství nelegální drogy.

Počet policistů od roku 2000 v Santa Cruz klesl o 20 %, takže je důležité dbát na efektivitu a vyhodnocovat, kde budou policisté co nejvíce potřeba. Dle informací už program zabránil několika zločinům a podílel se na pěti zatčeních.

Celý text článku najdete na webových stránkách Živě.czSněmovna schválila novelu, která má zkrátit trestní řízení

Sněmovna v pátek schválila vládní novelu trestního řádu, která má zkrátit trestní řízení, snížit počet vazeb a uzákonit výslech formou videokonference. Předloha mířící do Senátu uvádí, že soud bude muset nově o vazbě rozhodovat vždy za účasti obviněného kvůli dodržení jeho práv. Soudy budou muset také zkoumat, jestli není možné vazební stíhání nahradit například dohledem probačního úředníka.

Norma rovněž rozšiřuje podmínky pro použití odposlechů a agentů. Policie by je měla mít možnost nasadit při vyšetřování zločinů s horní hranicí trestní sazby nejméně osm let, tedy při odhalování organizované majetkové kriminality. Tak tomu bylo předtím, než začal platit nový trestní zákoník, který hranici pro zvlášť závažné zločiny zvedl na deset let.

Celý text článku najdete na webových stránkách Novinky.cz
Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: