Výběr z internetového zpravodajství 17.8.2011


  • Policisté se snad znovu budou moci dostat k údajům z mobilů, e-mailů a chatů. To je dobře.
  • Vězni vymysleli, jak vydělávat a přitom neplatit dluhy. Vedení valdické věznice z toho teď má problém.


Policie získá zpět právo na výpisy hovorů, ale pravidla budou přísnější

Detektivům by se měla vrátit možnost žádat po telefonních operátorech informace o tom, kdo si s kým volal, jak dlouho a odkud. Podmínky pro takové dotazy ale mají být pro policii tvrdší než dřív, zákon má totiž jednoznačně stanovit trestné činy, u kterých to bude možné, a kriminalisté také budou muset prokázat, že požadované informace nemohli sehnat jiným způsobem.

Počítá s tím novela zákona o elektronických komunikacích, kterou v uplynulých dnech dokončilo ministerstvo vnitra, a která reaguje na nález Ústavního soudu. Ten letos v květnu konstatoval, že policie tento institut prolamující právo na soukromí zbytečně nadužívá a nekompromisně ho zrušil.

Novela trestního řádu pak omezuje možnost vyžadovat provozní a lokalizační údaje pouze pro účely trestního řízení vedeného pro úmyslný trestný čin s horní hranicí trestní sazby nejméně tři roky.

Kritiku za zneužívání a nadužívání možnosti vyžadovat si tyto výpisy ale policejní prezident odmítl, podle něj je vysoký počet dán tím, že podezřelí mají hned několik mobilních telefonů a ještě více SIM karet, které průběžně mění.

Celý text článku najdete na webových stránkách Novinky.czKontrola ve věznici Valdice odhalila milionové podvody, vězni se vyhýbali splácení dluhů

Ve valdické věznici docházelo k milionovým podvodům, vězni totiž přišli na způsob, jak státu neplatit dlužné částky, i když ve vězení pracují a berou za to peníze. Ministerstvo spravedlnosti podalo trestní oznámení a policie bude zjišťovat, zda vedení věznice podvod krylo, uvedla to v úterý TV Nova.

Například při lepení obálek předávali téměř všechny své hotové obálky nezadluženému spoluvězni, který tak vydělal víc. Po propuštění z věznice se pak o peníze rozdělili.

"Ten vězněný dlužník si vydělal řekněme 300 měsíčně a jiný, ten nezadlužený, si při stejném výkonu vydělal až 30 tisíc," popsal náměstek ministra spravedlnosti Daniel Volák.

Celý text článku najdete na webových stránkách Mediafax.cz
Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: