Výběr z internetového zpravodajství 14.12.2011


  • Dozvíme se někdy, jak to skutečně bylo s katarským princem?
  • Práce nejen osvobozuje, ale i vychovává a zahání nudu


Kriminálka bude řešit, zda se v kauze katarského prince neuplácelo

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nařídil znovu otevřít kauzu katarského prince Hámida bin Abdal Sáního, odsouzeného za sex s nezletilými dívkami. Kriminalisté budou vyšetřovat, zda rozhodnutí o předání prince do Kataru neprovázela korupce jak ze strany tehdejšího ministra spravedlnosti Pavla Němce, tak některých žalobců.

Policie se bude ale zajímat i o samotné státní zástupce. Nejvyšší žalobce totiž zjistil, že do případu někdo zasahoval už při shromažďování důkazů. Žalobci z Prahy 7 tedy budou muset zjistit, zda státní zástupci, kteří tehdy působili u vyšších stupňů státního zastupitelství (tedy jejich nadřízení), nezneužili své úřední pravomoci.

Paradoxní je, že stejné státní zastupitelství už nyní prověřuje, zda naopak zákon neporušili soudci, kteří Sáního nechali ve vazbě i po rozhodnutí ministra Němce o princově návratu do vlasti. Čelí proto podezření z překročení pravomoci.

Celý text článku najdete na webových stránkách Idnes.cz



Přes 60 procent vězňů v Mírově pracuje, Kajínek šije hračky

V jedné z nejstřeženějších věznic v zemi v Mírově na Šumpersku poklesla v porovnání s loňským rokem zaměstnanost vězňů. Pracuje jich téměř 62 procent, což je o téměř čtyři procenta méně než loni. Věznice podobně jako jiné firmy v zemi doplácí na hospodářskou krizi a menší počet zakázek. Vedení věznice se však podařilo zaměstnat všechny doživotní vězně. Šijí hračky pro děti, tvoří je i nejznámější český vězeň Jiří Kajínek. Na Mírově si nyní odpykává trest 396 vězňů, z toho šest má trest na doživotí.

Vězni si mohou v zaměstnání při pobytu v káznici vydělat od 4500 korun do 6750 korun. Pokud jsou pracovití a výrazně překračují normy, dokážou si vydělat až 12.000 korun měsíčně. Pouze 20 procent z této částky jim však zůstává jako kapesné. Z vydělaných peněz se platí například výživné, dluhy, pohledávky ale i náklady na výkon trestu. Podle mluvčí káznice Magdy Petříkové existují však na Mírově případy, kdy si vězni dokážou naspořit i velkou částku peněz. "Propouštěli jsme například odsouzeného, který si našetřil 80.000 korun," uvedla Petříková.

Celý text článku najdete na webových stránkách České noviny.cz




Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: