Výběr z internetového zpravodajství 11.10.2011


  • Propusťme vězně z přeplněných věznic. Je to ale řešení?
  • Trest smrti: ano nebo ne?
  • Z popelnice do vězení


Věznice jsou plné. Ministerstvo navrhuje některé odsouzené propustit

Ministerstvo spravedlnosti dostalo netradiční nápad, jak vyřešit potíže s přeplněností tuzemských věznic. Hodlá se obrátit na soudce a požádat je, jestli by mohli mimořádně rozhodnout u některých vězňů o podmíněném propuštění. Zbytek trestu by si mohli tito vězni odpykat v domácím vězení.

Prosba by se týkala vězňů, kteří mají už nyní šanci na to, že budou podmínečně propuštěni poté, co si "odsedí" polovinu trestu. Teď by se ale mohli dostat na svobodu ještě o něco dřív.

"Zákon takovou možnost dává, zatím se ale v praxi příliš neujala. Za určitých podmínek je možné, aby byl vězni změněn trest třeba na domácí vězení," říká náměstek ministra spravedlnosti Daniel Volák.

V Česku je navíc dalších pět a půl tisíce odsouzených, kteří již měli do vězení nastoupit, ale neudělali to. Většinou se výkonu trestu úmyslně vyhýbají. Paradoxně tím nyní přetíženému systému pomáhají. Kdyby se všichni vzorně přihlásili, věznice by takový nápor stěží zvládly.

Celý text článku najdete na webových stránkách Idnes.czPopravy jsou běžné ve 23 zemích

Nejvyšší trest je stále součástí právního řádu osmapadesáti zemí, loni se popravovalo ve třiadvaceti z nich.

Tradičně nejvíc lidí ale popravila Čína, která se snaží působit dojmem civilizované země. V roce 2010 však tamní soudci poslali na smrt na tisíc lidí, to je téměř o polovinu více, než ve všech ostatních zemích dohromady. Ve zbytku světa bylo podle dostupných informací loni popraveno 527 lidí, což je o 187 méně než v roce 2009.

Jedinou evropskou zemí, kde se stále popravuje, zůstává Bělorusko. Loni tam byli usmrceni dva vězni a podle Amnesty International bylo zřejmě v obou případech porušeno procesní právo.

Ze zemí skupiny dvaceti nejvyspělejších zemí G20 vykonávaly popravy čtyři země: Čína, USA, Japonsko a Saudská Arábie.

Celý text článku najdete na webových stránkách Aktuálně.cz


Muž našel v popelnici bundu se sto tisíci, utratil je a hrozí mu trest

Neuvěřitelné štěstí měl šestadvacetiletý muž z Varnsdorfu, který si přilepšoval vybíráním popelnic. V jedné z nich našel vyhozenou dámskou koženou bundu se sto tisíci korunami v kapsách. Štěstí ho však opustilo v okamžiku, kdy ho policisté vypátrali. Policisté muži ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření ze zatajení věci. Za tento přečin může být potrestán až ročním vězením.

Celý text článku najdete na webových stránkách Idnes.cz
Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: