Za krácení daní čtyři a půl roku vězení


Semily – Dne 1. 10 2008 projednával Okresní soud v Semilech obžalobu na dva muže (1955 a 1966). Každý z nich byl obžalován z dvou trestných činů zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby podle § 148 trestního zákona. Těch se měli dopustit tím, že v posledním čtvrtletí roku 2005 manipulovali s účetnictvím své firmy tak, aby snížili svou daň z příjmu a daň z přidané hodnoty. Do účetnictví proto vkládali falešné doklady, snižující jejich daňovou povinnost a naopak skutečné doklady, které by jejich daňovou povinnost zvyšovaly, do účetnictví nevložili. Na dani z přidané hodnoty tak připravili stát o 1.090.795,- Kč a na dani z příjmu dokonce o 1.879.663,- Kč. 

Hlavním aktérem byl mladší z obou mužů. Podnikatelským subjektem byl sice starší z obou mužů, ten však vzhledem k nulovým zkušenostem s podnikáním (byl jinak řádně zaměstnán a podnikat chtěl začít jen kvůli přívýdělku) podepsal mladšímu generální plnou moc a dal mu i dispoziční právo k účtu, takže ten mohl neomezeně vyvíjet podnikatelské aktivity podle vlastního uvážení, avšak jménem staršího z pachatelů. Mladší z pachatelů také prováděl výše popsané machinace s účetními doklady, o čemž se starší dověděl až při kontrole finančního úřadu. Starší muž, který tak byl vlastně ve skutečnosti tzv. bílým koněm, přičemž ale podle znalců jsou jeho intelektové schopnosti průměrné, byl tedy odsouzen jen za nepřímý úmysl, když nevěnoval svým účetním záležitostem dostatečnou pozornost, kterou jim věnovat měl a mohl. Byl mu proto také uložen trest při spodní hranici trestní sazby na dobu jednoho roku, který navíc byl podmíněně odložen na zkušební dobu 2 let. Mladší z mužů, který celou trestnou činnost realizoval, zneužívaje při tom důvěry druhého, byl odsouzen k trestu odnětí svobody na dobu 4 let a šesti měsíců nepodmíněně do věznice s ostrahou. Rozsudek dosud není pravomocný, oba obvinění i státní zástupkyně si ponechali lhůtu k podání odvolání.Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: