Týral rodinu – dostal podmínku a musí se léčit


 Okresní soud v Semilech dne 12. ledna 2009 projednával případ muže(1972) ze Semil, který byl obžalován z týrání své manželky a tří dětí, čehož se měl dopouštět od roku 2004 do roku 2008, a dále z neplacení výživného v roce 2008.

Státní zástupce kladl obžalovanému za vinu, že vždy pod vlivem alkoholu především verbálně za přítomnosti svých nezletilých dětí vulgárním způsobem opakovaně napadal svou manželku, vyhrožoval jí, že ji i děti podřeže a že zapálí byt až v něm všichni budou apod. V několika případech se slovní útoky změnily i ve fyzické napadání, při němž obžalovaný např. po manželce hodil stolek, kopal do ní, když spala na zemi apod. V jednom případě také napadl svého nejstaršího syna, kterému tak přerazil zub. Manželství obžalovaného a jeho manželky sice již na jaře 2006 bylo rozvedeno, až do zahájení trestního stíhání však oba nadále žili ve stejném bytě, a to přesto, že soud v roce 2008 rozhodl o tom, že byt bude nadále užívat manželka obžalovaného. Obžalovaný přitom na společnou domácnost téměř nijak nepřispíval. Bývalé manželce platil pouze soudem stanovené výživné pro děti, i to však od ledna 2008 platit přestal.

Obžalovaný své jednání zčásti popíral, zčásti jej bagatelizoval. V jeho neprospěch však vypovídala nejen jeho bývalá manželka a děti, ale i jeho bývalá švagrová a sousedka. Obžalovaný bagatelizoval i svůj vztah k alkoholu, nepovažuje to za problém, zhruba tak třikrát týdně si zajde po práci tak na pět piv. U soudu tvrdil, že tvrdý alkohol nepije, v přestupkovém řízení, které proti němu bylo vedeno dříve však připouštěl i pití slivovice. Když mu to bylo u soudu předestřeno, tak začal tvrdit, že jen ochutnával.

Jednání obžalovaného bylo posouzeno jako trestné činy týrání osoby žijící ve společně obývaném bytě nebo domě a zanedbání povinné výživy. S přihlédnutím k tomu, že týrání se odehrávalo zejména ve verbální rovině, obžalovaný řádně pracuje, vyřešil si otázku bydlení a platí výživné, mu byl uložen pouze podmíněný trest odnětí svobody na dobu 2 let, odložený na zkušební dobu 4 let. Obžalovaný se ale zároveň bude muset podrobovat dohledu probačního úředníka a byl mu uložen zákaz návštěv restaurací za účelem požívání alkoholu. Soud bude sledovat i to, zda obžalovaný řádně hradí výživné. Pokud tyto podmínky nedodrží, bude podmíněný trest přeměněn na nepodmíněný. Zároveň na doporučení znalce z oboru psychiatrie bylo obžalovanému uloženo ochranné ambulantní protialkoholní léčení. Rozsudek ihned po vyhlášení nabyl právní moci, protože obžalovaný i státní zástupce se vzdali práva odvolání.
 Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: