Peníze do automatů si vymlátili, budou pykat


Turnov – Okresní soud v Semilech projednával dne 31. května 2010 obžalobu na Gabriela Lányi, Roberta Rusňáka a Kamila Zsigu, které státní zástupkyně vinila ze zločinu loupeže a přečinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku.

Všichni tři obžalovaní se podle zjištění soudu dne 16. ledna 2010 sešli v Jokers baru v Turnově na Nádražní ulici, přezdívaném také „akvárko“. Společně se bavili, popíjeli a hráli  na automatech. V průběhu večera se k nim přidal další muž. Ten po půlnoci z herny odešel a vydal se k domovu. Chvíli po něm se ale na cestu za ním vydali obžalovaní Lányi a Zsiga. Poškozeného dostihli na konci mostu přes Jizeru v blízkosti restaurace Maškovka. Tam ho zezadu srazili k zemi, ztloukli a zkopali ho a poté mu sebrali peněženku s doklady, 15.000,- Kč a platební kartou a zraněného poškozeného nechali ležet na místě. Poté se v klidu vrátili do Jokers baru. Tam se znovu sešli s Rusňákem a ukázali mu, že mají kartu poškozeného. Rusňák  z dřívějška znal PIN k platební kartě poškozeného, takže svým společníkům příslušný kód sdělil, načež tito odešli k nádraží, kde z bankomatu vybrali 7.000,- Kč. Peníze jim vydržely zhruba do pěti hodin ráno, kdy z baru odcházeli.

Všichni obžalovaní „házeli“ vinu jeden na druhého, provedené důkazy však spolehlivě prokázaly, že Lányi s Zsigou  skutečně poškozeného napadli (poškozený strávil 4 dny v nemocnici a pak byl až do 7. února v pracovní neschopnosti) a odcizili mu peněženku. Jejich jednání proto bylo posouzeno jako zločin loupeže dle § 173 odst. 1 trestního zákoníku a přečin neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku dle § 234 odst. 1 trestního zákoníku. Obžalovaný Lányi se trestné činnosti dopustil ve zkušební době podmíněného odsouzení rovněž za loupež, takže mu soud uložil nepodmíněný trest odnětí svobody do věznice s ostrahou na 4 roky. Obžalovaný Zsiga sice byl již v minulosti také jednou trestán, ale pro mnohem méně závažnou trestnou činnost, takže mu byl uložen sice také nepodmíněný trest odnětí svobody, ale pouze na dobu 2 let do věznice s dozorem.

Jednání obžalovaného Rusňáka nakonec nebylo oproti obžalobě posouzeno jako loupež, neboť nebylo prokázáno, že by v okamžiku, kdy svým společníkům sděloval PIN ke kartě poškozeného, věděl, že Lányi s Rusňákem kartu získali násilím. Soud proto posoudil jeho jednání pouze jako pomoc k přečinu krádeže dle § 205 odst. 1 trestního zákoníku a uložil mu jen podmíněný trest odnětí svobody na dobu 7 měsíců se zkušební dobou dvou a půl roku. Zároveň soud všem obžalovaným uložil povinnost nahradit způsobenou škodu. Rozsudek dosud není pravomocný, obžalovaní Lányi a Zsiga si na místě podali odvolání, obžalovaný Rusňák se odvolání vzdal a státní zástupkyně si ponechala lhůtu na rozmyšlenou. Po skončení jednání byl obžalovaný Rusňák propuštěn z vazby, obžalovaný Lányi byl ve vazbě ponechán, obžalovaný Zsiga je  stíhán od počátku  na svobodě.

  Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: