Křivé obvinění si bude muset odpracovat


Semily – Dne 5.září 2007 Okresní soud v Semilech odsoudil za trestný čin křivého obvinění muže (1957) ze Semilska. Obžalovaný na přelomu roku 2006 nepravdivě obvinil z vydírání, zpronevěry a podvodu advokáta z Turnova, a to jednak dopisem adresovaným České advokátní komoře, jednak trestním oznámením zaslaným přímo Policii ČR, a to přesto, že věděl, že jeho tvrzení jsou nepravdivá. Motivem jednání obžalovaného byla skutečnost, že uvedený advokát zastupoval bývalou manželku obžalovaného v řízení o rozvod manželství a v následných majetkových sporech, které obžalovaný vesměs všechny prohrál. Obžalovaný proto již delší dobu vyvíjí veškeré úsilí, aby zmíněnému advokátovi znepříjemnil život. Kromě uvedených oznámení si na advokáta opakovaně stěžoval u České advokátní komory již v minulosti, v důsledku čehož byl advokát projednávám kárnou komisí, která nikdy neshledala v jeho jednání závady. Obžalovaný také advokáta udal finančnímu úřadu s tím, že má podezření, že nezaúčtoval řádně všechny příjmy, přičemž následná kontrola ze strany finančního úřadu žádné nedostatky nezjistila. Ostatně obžalovaný byl již za podobné šikanozní jednání vůči stejnému advokátovi odsouzen v lednu 2007. Tehdy byl uznán vinným trestným činem poškozování cizích práv, když jménem tohoto advokáta rozesílal falešné vyděračské dopisy dalším advokátům v okrese Semily, aby tak tohoto advokáta zdiskreditoval (blíže zde).

Za trestný čin křivého obvinění byl obžalovanému uložen trest obecně prospěšných prací ve výměře 400 hodin. V úvahu již přicházel i nepodmíněný trest odnětí svobody, ale dokonce i poškozený advokát sám uvedl, že na věznění obžalovaného nemá zájem. Přesto ale obžalovanému hrozí nařízení výkonu původně podmíněného trestu odnětí svobody, který mu byl v lednu uložen při výše citovaném odsouzení. Rozsudek dosud není pravomocný, obžalovaný se k hlavní líčení bez řádné omluvy nedostavil a proto soud jednal v jeho nepřítomnosti.

 Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: