Výběr z internetového zpravodajství 7.12.2011


  • Trestat společnosti bude definitivně možné, Klaus má smůlu.
  • Další úvaha nad trestem smrti


Sněmovna přehlasovala Klausovo veto. Firmy budou trestně odpovědné

Sněmovna znovu schválila zavedení trestní odpovědnosti firem. Od příštího roku je budou soudy moci pokutovat, zabavit jim majetek a za vážná provinění je budou moci i zrušit. Počítá s tím zákon o trestní odpovědnosti právnických osob, který ve středu opět schválila sněmovna, když přehlasovala prezidenta Václava Klause, který zákon vetoval v listopadu.

"Trestné činnosti se však může dopustit pouze konkrétní člověk, nikoli instituce. Jsem přesvědčen, že proti alibismu v podobě nehledání konkrétního viníka má stát bojovat, a ne mu dávat průchod," odůvodnil tehdy Klaus své rozhodnutí.

Podle vlády má zavedení trestní odpovědnosti právnických osob přispět k boji proti organizovanému zločinu a korupci. Předlohu znovu kromě poslanců vládní koalice podpořila také opoziční ČSSD.

Celý text článku najdete na webových stránkách Ihned.czProč nebude v České republice nikdy obnoven trest smrti ?

Trest smrti v České republice byl zakázán roku 1990. Od té doby je možno soudit viníka pouze s nejvyšším trestem v podobě doživotí. To se nerovná úměrné spravedlnosti typu oko za oko, zub za zub. Názory většiny lidí jsou jednoznačné – každý, kdo někoho usmrtí by měl postihnout tentýž odpovídající trest. Dává to logiku, je to spravedlivé a zrušení trestu přináší odsouzeným s nejvyšším trestem jen další šanci, jak nezemřít. Bohužel toto rčení, lze to tak nazvat postupně zřídlo a názory lidí se začali měnit. Za vším tímto rozhodnutím stála pouze jedna myšlenka, která bránila člověka, jako takového, bez ohledu na činy.

Celý text článku najdete na webových stránkách Lifeblog.cz
Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: