Výběr z internetového zpravodajství 29.8.2011


  • Karel Čapek se před více než 80 lety zamyslel nad trestem smrti. Je to zajímavé
  • Pěstitel konopí pro léčebné účely opět v rukou policie. Skončí kvůli tomu ve vězení?


KAREL ČAPEK: Trest smrti před sto lety

Dnes se uvažuje o zrušení trestu smrti i pro vrahy; před sto lety byli v Anglii lidé věšeni i pro krádež. Ještě v roce 1780 byl pověšen, kdo porazil panský strom nebo kdo se po dobu jednoho měsíce potuloval s cikány.

Roku 1831 byl popraven třináctiletý hoch, roku 1833 byl odsouzen k smrti chlapec devítiletý, protože ukradl za dvě pence hraček; k popravě však nedošlo. Roku 1810 vystoupil v Dolní sněmovně sir Samuel Romilly s návrhem, aby nebyli odsuzováni k smrti provinilci, kteří "ukradli v krámě věci v ceně pěti nebo více šilinků”. Návrh vyvolal přímo pobouření, a sám nejvyšší sudí prohlásil, že "veřejný zájem žádá, aby nebylo v ničem upuštěno od zastrašení takovýchto provinilců”. – Bůh sám ví, jak se bude naše justice jevit lidem po dalším století!

Lidové noviny 16. 7. 1927

Celý text článku najdete na webových stránkách Lidovky.czKriminalisté potřetí zasahovali u pěstitele konopí v Ospělově

Policisté dnes dopoledne zabavili v Ospělově na Prostějovsku desítky rostlin konopí, které prý patřily nejznámějšímu pěstiteli léčebného konopí v zemi Dušanu Dvořákovi. Na jeho pozemku zasahovali již potřetí. Soud mu již dříve uložil za pěstování konopí podmínku, za stejný případ stane před prostějovským soudem v říjnu. Známý propagátor léčby konopí se hájí tím, že rostliny pěstuje výhradně k léčebným účelům.

Podle prostějovské policejní mluvčí Evy Čeplové udělali policisté domovní prohlídku a prohlídku jiných prostor a pozemku na základě příkazu prostějovského okresního soudu. "Zajistili jsme 55 živých vzrostlých rostlin a dosud neupřesněné množství sušené hmoty. Odvezli jsme také léčiva a sedm desítek mastí. To vše bude podrobeno chemické expertize,"

Celý text článku najdete na webových stránkách České noviny.cz
Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: