Výběr z internetového zpravodajství 22.9.2011


  • Kradli jste v Německu? Už se to dozvíme i tady
  • Soudy budou zavírat firmy
  • Zákaz zakrývání obličejů? Ve Francii muslimky, u nás fanoušci


Trest uložený v jiném členském státě EU se v českém rejstříku objeví automaticky

Trest uložený v některém z členských států Evropské unie doma již občané České republiky zřejmě nezatají. Poslanci totiž ve středu propustili do závěrečného čtení novelu zákona o rejstříku trestů, která počítá s tím, že si jejich záznamy budou jednotlivé členské státy EU navzájem předávat.

Novela má prý pro soudy zvláštní význam. "Toto je velmi důležité zvláště pro to, aby jednotlivé soudy mohly zohledňovat při trestání to, že žalovaný již v minulosti nějaký trestný čin spáchal. Například na území jiného státu. Aby mohla být postihována recidiva," doplnil ministr.

Na osobu, kterou odsoudí soud v jiném z členských států unie, by podle návrhu orgány činné v trestním řízení musely hledět tak, jako by nad ní ortel vyřknul soud český. 

Celý text článku najdete na webových stránkách Mediafax.czTrestní odpovědnost firem

Firmy by mohly být od příštího roku trestány za podíl na sedmi desítkách trestných činů, například za legalizaci výnosů z trestné činnosti, provozování nepoctivých her a sázek, padělání peněz, krácení daní nebo neoprávněné držení jaderného materiálu. Vládní předloha do výčtu kvůli mezinárodním závazkům zařadila i sexuální nátlak, pohlavní zneužití a trestné činy týkající se dětské pornografie.

Sněmovna zřejmě schválí vládní návrh na zavedení trestní odpovědnosti firem. Poslanci dnes návrh poslali do závěrečného schvalování, ke kterému by se mohli sejít v pátek. Předloha počítá s tím, že soudy by mohly provinilé firmy zrušit, nechat propadnout jejich majetek, uložit jim pokutu nebo jim zakázat činnost. Okruh desítek trestných činů, za které by bylo možné podniky trestat, se zřejmě ještě rozšíří.

Celý text článku najdete na webových stránkách Finanční noviny.cz


Fotbalové výtržníky možná čeká trest za zakrývání obličeje

Radikální sportovní fanoušky možná čeká trest až tříletého vězení za vstup na hrací plochu nebo za zakrývání obličeje. Rozšířit takto výčet jednání, na které by se vztahoval trestný čin výtržnictví, dnes navrhl ve sněmovně poslanec ČSSD Josef Tancoš

O uzákonění trestného činu vstupu na hrací plochu dlouhodobě usiluje Českomoravský fotbalový svaz. Za nedostatečnou považují fotbaloví funkcionáři dosavadní právní úpravu, podle níž může být potrestán ten, kdo "hrubým způsobem ruší přípravu nebo průběh organizovaného sportovního utkání", dvěma roky vězení, případně až třemi lety v případě opakovaného provinění.

Loni navíc trestní zákon zavedl trest pro fotbalové chuligány v podobě zákazu vstupu na sportovní akce až na deset let.

Celý text článku najdete na webových stránkách České noviny.cz
Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: