Výběr z internetového zpravodajství 18.8.2011


  • Že by katarský princ byl přeci jen potrestán? Nikoliv, ale jeho čeští soudci možná ano.
  • Soudním znalcem může být skoro kdokoliv. Zlepší to ministr spravedlnosti?
  • Čech se skrýval před trestem na Sibiři. Stálo mu to zato? 


Policie musí znovu otevřít kauzu katarského prince

Případem katarského prince se znovu začne zabývat policie. Nejvyšší státní zastupitelství totiž na základě svého šetření nařídilo žalobcům na Praze 7, aby znovu nechali otevřít komplikovanou kauzu policií.

Vyšetřování se má tentokrát týkat postupu "osob z ministerstva spravedlnosti a soudu", které neuposlechly rozhodnutí tehdejšího ministra spravedlnosti Pavla Němce a ponechali katarského prince Hámida bin Abdal Sáního ve vazbě i v době, kdy ministr rozhodl o předání jeho trestního řízení do Kataru. Soudy již dříve řešily také Němcovo rozhodnutí předat případ do Kataru. Obecné soudy konstatovaly, že to bylo nezákonné. Nejvyšší soud však uvedl, že zákon ministrovi umožňuje takové rozhodnutí učinit. V lednu 2011 pak Městský soud v Praze vydal na Sáního opět mezinárodní zatykač.

Celý text článku najdete na webových stránkách Aktuálně.czPrůšvihům se soudními znalci jako v kauze Čunek má zabránit nový zákon

Celá kauza Čunek, která po léta vířila politiku, by nemohla odstartovat, kdyby soudní znalec nenapsal úplně zcestný posudek. I kvůli takovým případům se rozhodl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) zpřísnit pravidla pro udělování oprávnění výkonu soudního znalce.

„Neexistuje kontrola, kolik znalců v daném oboru je, znalci se stávají i lidé, kteří nesplňují odborné podmínky,“ vyjmenoval ve čtvrtek základní neduhy v oblasti soudního znalectví Pospíšil. Nový zákon by měl proto zpřísnit odborná kritéria pro udělení oprávnění, při čemž budou také jasně stanoveny podmínky pro vznik a zánik oprávnění výkonu znalce.

Celý text článku najdete na webových stránkách Novinky.cz


Čech se deset let skrýval na Sibiři před 20 měsíci vězení ve vlasti

Ruská policie dopadla u sibiřského jezera Bajkal Čecha, který se zde deset let skrýval před spravedlností. Šestačtyřicetiletý muž byl podle ruských úřadů v České republice odsouzen na dvacet měsíců za podvody se zprostředkováním práce v zahraničí.

Po odsouzeném podvodníkovi pátral i Interpol, muž však mezitím v Severobajkalsku našel útočiště, práci a také novou rodinu

Celý text článku najdete na webových stránkách Idnes.cz
Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: