Výběr z internetového zpravodajství 10.8.2011


  • Dnes jsou všichni chytří, ale sami nic proti týrání neudělali. Mohou za to být potrestáni
  • Podivné zásahy policejní mafie do trestního řízení


Přátelé Monyové nic nenahlásili, hrozí jim trestní stíhání

Část lidí z okolí zavražděné spisovatelky Simony Monyové se vystavuje nebezpečí trestního stíhání. Pokud tvrdí, že věděli o pokusech jejího muže znásilnit ji, a dokonce přímo o případech znásilnění, měli povinnost tomu zabránit nebo činy alespoň oznámit. Hrozí jim až tři roky vězení.

Například publicista Richard Sacher opakovaně uvedl, že se mu Monyová svěřovala, že ji manžel bil a znásilňoval. Právě znásilnění je trestný čin, jehož oznámení trestní zákoník výslovně ukládá. Na "běžné" domácí násilí se ale oznamovací povinnost nevztahuje.

Paradoxně ani odborníci řešící důsledky domácího násilí přitom nejsou příznivci toho, nařídit oznamovací povinnost při každém podezření.

"Původně s takovouto povinností počítal i nový trestní zákoník, ale vypadla z něj.

Musíme zvážit i aspekt, že oběť by pak vůbec nemusela mít odvahu se svěřit," poznamenal Vladimír Vedra z Bílého kruhu bezpečí.

Celý text článku najdete na webových stránkách Lidovky.cz



Svědci tvrdí, že aktivity gangu policistů byly rozsáhlé

Aktivity policejního gangu z Brna, jenž údajně vydíral podnikatele, uměle na ně vytvářel kauzy, aby pak trestní stíhání za úplatky zastavoval, byly podle svědků rozsáhlejší, než se dosud uvádělo.

Podivná událost, která by s tím mohla souviset, se odehrála v září 2008 u brněnského krajského soudu. Při zahájení procesu s osmi muži, podezřelými z daňových úniků se škodou 16 milionů korun, vystoupil jeden z nich s tím, že byl vydírán. Proces se změnil v hodinovou hádku, při níž obžalovaný uvedl, že po něm byly žádány tři miliony korun pro policistu a státního zástupce, kteří měli zajistit zastavení trestního řízení.
Kauza se týkala údajného vývozu komponentů do strojů a zařízení do zahraničí. Skončila tím, že všech osm podnikatelů bylo zproštěno viny. Státní zástupce se proti tomu na místě odvolal k Vrchnímu soudu v Olomouci. Ten ale nemohl odvolání projednat, protože překvapivě nebylo nikdy písemně sepsáno. Prý se změnily okolnosti a od odvolání bylo upuštěno.

Celý text článku najdete na webových stránkách České noviny.cz




Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: