Dobrý den
Neregistrovaný návštěvník

Přihlásit
Fórum je momentálně uzamčené nebo je určeno jen pro čtení

RSS tématu
Nutná obrana a Krajní nouze
29.9.2010
21:26
Reinraus
Host

Dobrý den.

Chtěl bych se zeptat, jak může člověk postupovat při napadení jedním nebo více útočníky, kteří mohou být fyzicky zdatnější.

Například, pokud bych byl napaden jedním útočníkem, proti kterému se těžko mohu bránit vlastní silou, v případě že je o hlavu větší, o 30kg těžší a má svalnatou vypracovanou postavu. Mohu v tomto případě, nebo v případě že by útočníků bylo více (celá skupina) použít nějakou zbraň, např nůž? Jde mi o to, že nožem nebo i jinou zbraní můžu útočníka lehce zranit a nebo třeba i zabít, což je podle mě nejhorší možné řešení, ale v takovém případě by doufám bylo právo na mé straně. Bylo by zvláštní kdybych měl pouze možnost ublížit na zdraví (třeba s následkem smrt) a potom jít do vězení, nebo nedělat nic sám si nechat ublížit na zdraví, což je v případě že má útočník fyzickou výhodu velice pravděpodobné. Jaký je teda správný postup?

Děkuji

29.9.2010
22:34
admin

Odpovídám
Příspěvků: 3997
Člen od:
16.10.2008
Offline

Reinraus řekl/a:

Dobrý den.

Chtěl bych se zeptat, jak může člověk postupovat při napadení jedním nebo více útočníky, kteří mohou být fyzicky zdatnější.


Otázky nutné obrany patří mezi ty nejsložitější problémy trestního práva. Především tuto otázku nelze nijak paušalizovat, každý případ se posuzuje přísně individuálně. Jestliže se v rámci obrany dopustíte jednání, které může být posouzeno jako trestný čin, musíte si dát pozor, aby to skutečně byla až tak krajní možnost. Ve vámi popisovaném případě je prvním řešením utéct. Teprve v momentě, kdy toto nebude možné a nebude možné ani nijak odvrátit útok, přichází na řadu možnost použití silového řešení, tedy i nože. Orgány činné v trestním řízení budou vždy zkoumat, zda obrana byla v daném konkrétním případě skutečně nutná  přiměřená, tedy zda nebylo možno vyřešit věc jiným způsobem, např. zmiňovaným útěkem nebo obranou, která by nenapáchala takové škody. Znovu ale zdůrazňuji, že se přísně posuzují všechny okolnosti - možnosti bránícího se, soba útočníka, způsob útoku, místo útoku, atd.Obecný návod vám tedy rozhodně nedám

Než položíte dotaz, projděte si celé fórum i další články, kterých je zde dostatek. Najdete tu přehledný Výklad pojmů, Vzory trestních oznámení, odvolání, žádostí a dalších písemností, Odpovědi na nejčastěji kladené dotazy, Popisy nejčastějších trestných činů včetně trestních sazeb, Adresář soudů a mnoho dalšího. Využijte menu v pravém sloupci. Pokud se rozhodnete dotaz položit, přečtěte si také návod na používání tohoto fóra.
30.10.2011
12:19
valdo85
Host

Dobrý den

Zajímá mě legální použití obranných prostředků. Pracuji u soukromé bezpečnostní agentury (jsem tedy pouze řadový občan, který se řídí občanským zákoníkem) a ve službě nosím obušek, pouta, slzný sprej a jako držitel zbrojního průkazu sk. D i střelnou zbraň. Procházíme i intenzivním výcvikem neozbrojené sebeobrany. Na základě čtení různých zdrojů i konzultace s příslušníkem PČR jsem dospěl k názoru, že tyto prostředky vlastně použít ani nemohu!!! Nemohu přece použít obušku proti neozbrojené osobě, byť agresivní a fyzicky zdatnější. Nebo snad ano...?

Mohu po předchozí marné výzvě k odložení zbraně střílet na osobu ohánějící se mačetou? Mohu spoutat bránícího se pachatele přestupku nebo trestného činu? Narozdíl od Policie ČR a Městské policie neabsolvujeme žádné školení na použití obranných a donucovacích prostředků a nemáme na to certifikát. Můžete mě případně, prosím, alespoň nasměrovat na příslušné části trestního zákona, zákoníku, občanského zákoníku nebo další užitečná místa? Ustanovení o nutné obraně a krajní nouzi je mi samozřejmě známo. To mi ale příliš nepomůže, záleží totiž na výkladu formulace "...zcela zjevně nepřiměřená...".

Děkuji za ochotu

30.10.2011
18:16
admin

Odpovídám
Příspěvků: 3997
Člen od:
16.10.2008
Offline

valdo85 napsal(a):

Zajímá mě legální použití obranných prostředků. ... Můžete mě případně, prosím, alespoň nasměrovat na příslušné části trestního zákona, zákoníku, občanského zákoníku nebo další užitečná místa? 

Trestní zákoník ani jiné předpisy neupravují rozsah nutné obrany nijak konkrétněji, než co je uvedeno v § 29 trestního zákoníku. Zákon zná pouze obecné vymezení, že nutná obrana je jednání, který někdo odvrací přímo hrozící nebo trvající útok. O nutnou obranu nejde, je-li zjevně nepřiměřená způsobu útoku. Žádnou podrobnější definici nikde nenajdete, každá situace se posuzuje zvlášť podle okolností, za kterých k ní došlo. Jestliže silnější a agresivnější osoba na vás útočí a vy máte jinou možnost, jak se jejímu útoku vyhnout (např. útěk, ukrytí na bezpečné místo apod.), musíte tuto možnost využít. Teprve v okamžiku, kdy taková možnost neexistuje nebo vy o ní s přihlédnutím ke všem okolnostem nevíte, můžete použít obranu, kterou i tomu útočníkovi ublížíte. I použití obušku, slzného plynu, či střelné zbraně tedy může být posouzeno jako nutná obrana. Nestačí ale jen to, že se někdo mačetou ohání, musí jít o situaci, kdy vás tou mačetou ohrožuje. Pokud na nějakého magora budete střílet jen proto, že si hrál s mačetou, aniž by vám hrozilo bezprostřední nebezpečí, tak tvrzení, že šlo o preventivní střelbu, rozhodně nebude bráno jako nutná obrana. To jsem ale popsal situace, kdy někdo útočí přímo na vás. Vy ale ze své pozice máte chránit ještě i další.

Pokud chráníte lidi, tak platí v podstatě to, co jsem již napsal. Pokud ale chráníte nějaký majetek, tam už je to horší. I když budete chránit majetek sebecennější, není nikdy natolik cenný, jako lidský život. Nemůžete tedy střílet po člověku, kterého chytíte při krádeži (pokud vás tedy sám neohrožuje na životě). Vy toho člověka ale můžete zadržet a za tím účelem ho můžete i spoutat. Jedná se o tzv. občanské zadržení podle § 76 odst. 2 trestního řádu, podle něhož může kdokoliv zadržet pachatele trestného činu, poté ho musí ale ihned předat policii. U přestupku už to tak jednoznačné není, přestupkový zákon nic takového nezná. Nikdo ale po vás nemůže chtít, abyste rozlišoval hranici mezi přestupkem a trestným činem, v praxi jsem se ještě nesetkal s tím, že by někdo byl stíhán např. za omezení osobní svobody, pokud zadržel pachatele přestupku.

Více vám k této problematice těžko povím, jak už jsem psal výše, přiměřenost nutné obrany se musí posuzovat vždy individuálně podle okolností toho kterého případu, zobecňovat nelze.

Než položíte dotaz, projděte si celé fórum i další články, kterých je zde dostatek. Najdete tu přehledný Výklad pojmů, Vzory trestních oznámení, odvolání, žádostí a dalších písemností, Odpovědi na nejčastěji kladené dotazy, Popisy nejčastějších trestných činů včetně trestních sazeb, Adresář soudů a mnoho dalšího. Využijte menu v pravém sloupci. Pokud se rozhodnete dotaz položit, přečtěte si také návod na používání tohoto fóra.
27.5.2012
11:36
Regulus
Host

Dobrý večer,

už dlouhou dobu přemýšlím nad otázkou přiměřené sebeobrany a obrany druhé osoby. 

1) Přiměřená sebeobrana

- V případě, že bráním jenom sám sebe a situace už nelze vyřešit jinak, než fyzickým konfliktem, okolo nejsou žádní svědci a vím, že konfrontace co nevidět přijde, musím se (i přesto, že bych dokázal odvrátit první útok a z něj útočníka srazit na zem a vyřadit z potyčky) nechat nejdřív nějakým způsobem zranit, aby při případném řízení nebyl celý konflikt brán přesně opačně? Že já byl útočník? (Beze svědků by to bylo pouze slovo proti slovu, ale já bych z vizuální i lékařské stránky dopadl lépe, i když šlo o sebeobranu)

- Bere se v potaz, že při sebeobraně využiji techniky z bojových sportů/umění? I když nejsem registrovaný a žádný z nich jsem nedělal déle než rok?

- V případě že se bráním proti zbrani a útočníkovi způsobím těžká zranění (zlomenina, otřes mozku...v nejzazším případě smrt - i jeho vlastní zbraní), může se stát, že to vše bude hodnoceno jako nepřiměřená sebeobrana?

- A jaké jsou v těchto případech tresty? Posuzuje se vše poté podle sazeb za ublížení na zdraví?

 

2) Obrana druhé osoby

- V případě, že chci zabránit trestnému činu (napadení, krádež, ...), ale útočníkovi nějak ublížím (zlomenina, vážnější pohmožděniny, otřes mozku, ...), budu poté čelit před soudem obvinění za ublížení na zdraví?

- Pokud jdu s někým (přítelkyně, přátelé, rodina,...), tak přirozeně roste strach o blízkou osobu a tím i více pracují nervy a člověk není ochoten riskovat (radši zvolím tvrdší cestu, abych ubránil někoho, na kom mi záleží) ale útočníkovi ublížím, můžu se znovu stát svým způsobem pachatelem kvůli ublížení na zdraví?

- Posuzují se tyto případy jinak proti 2 a více útočníkům, pokud má útočník zbraň a ve chvíli, kdy jsem absolvoval výuku bojových umění (znovu ne déle, než jeden rok)?

 

Všechny situace mě zajímají jako civilistu (vím, že pro vysloužilé policisty/vojáky jsou tresty jiné, protože jsou si vědomi toho, co můžou způsobit) 

 

Předem děkuji za odpověď

Časové pásmo:Europe/Prague

Nejvíce uživatelů online: 1460

Právě Online:
9 Host(ů)

Právě prohlíží tuto stránku:
1 Host(ů)

Nejčastější autoři:

VeronikaKo: 28

Sona: 14

JaroslavD: 13

borec1: 12

ivana29: 12

Statistika členů:

Hostů: 1611

Členů: 977

Moderatorů: 1

Administrátorů: 2

Statistika fóra

Skupiny:6

Fóra:18

Témata:432

Příspěvky:7867

Nejnovější členové: yabanci, majdulik22

Moderátoři: admin: 3997

Administrátoři: admin: 3997, martin.sedlacek: 0