Novela trestního zákoníku číslo 399/2012 Sb.


Zákon číslo 399/2012 Sb. o změně zákonů v souvislosti s přijetím zákona o pojistném na důchodové spoření mění větší počet různých zákonů upravujících oblast penzijního pojištění. Jedním z těchto zákonů je i trestní zákoník. Jde však pouze o technickou, resp. terminologickou úpravu § 241 trestního zákoníku, aby se trestný čin neodvedení daně, pojistného na sociální zabezpečení a podobné povinné platby vztahoval i na případy neodvádění zákonných odvodů zaměstnavatelem za zaměstnance po zavedení důchodové reformy. Obsahově se tedy nic nemění.

Zákon je účinný od 1.1. 2013

Celý text novely najdete zde

* * * * *

Důvodová zpráva vlády (pouze část týkající se trestního zákoníku):

K části dvacáté čtvrté – změna trestního zákoníku

K čl. XXVI

Jedná se o terminologickou změnu, která vychází z vyčlenění pojistného na důchodové spoření z pojistného na sociální zabezpečení.

Zájem na řádném placení pojistného na důchodové spoření by měl být chráněn také proti jednání, jehož podstatou je zkrácení pojistného v režimu § 240 trestního zákoníku. Nicméně v tomto ustanovení se pojistné na důchodové spoření podřadí pod pojem „jiné podobné povinné platby“. S ohledem na to není nutné ustanovení § 240 trestního zákoníku doplňovat o pojem „pojistné na důchodové spoření“.Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: