Postrach turnovských žen dostal 4 roky


Turnov – Dne 22. února 2010 projednával Okresní soud v Semilech obžalobu  na třiadvacetiletého mladíka z Turnova, který je již od prosince 2009 ve vazbě.. Ten podle obžaloby v období od srpna do října roku 2009 v celkem pěti případech v podvečerních a večerních hodinách v Turnově přepadal ženy, které se samy většinou vracely ze zaměstnání, přičemž jim vytrhl jejich kabelky  s penězi a osobními věcmi a ve čtyřech případech se mu je podařilo odcizit. Ve dvou z těchto případů srazil své oběti na zem, jednu z nich dokonce za kabelku táhl kaluží po zemi do té doby, než popruh kabelky povolil a utrhl se. Jedna z přepadených žen byla v pátém měsíci těhotenství, v jednom případě pak použil ke zdůraznění svých požadavků dětskou hračku ve tvaru pistole. Obžalovaný se ke třem případům zcela doznal, v dalších dvou případech nejprve tvrdil, že přepadení provedla další osoba a on jenom hlídal, u soudu svou výpověď změnil a tvrdil, že se uvedených dvou případů vůbec nezúčastnil a hájil se tím, že je provedl jeho známý. Ten však měl na inkriminovanou dobu dostatečné alibi, protože byl prokazatelně mimo Českou republiku. Soud nakonec uznal obviněného vinným ve všech pěti případech a jeho jednání kvalifikoval jako pokračující trestný čin loupeže podle § 234 odst. 1 trestního zákona a zároveň i jako trestný čin neoprávněného držení platební karty podle § 249b trestního zákona (mezi odcizenými věcmi byly i platební karty, přičemž jednu z nich obžalovaný neúspěšně použil k výběru z bankomatu).

Obviněný se hájil tím, že již od svých osmnácti let je závislým hráčem, přičemž jeho náruživé gamblerství bylo potvrzeno i psychiatrickým posudkem. Znalec ale zároveň konstatoval, že obžalovaný je za své jednání z psychiatrického hlediska zcela odpovědný a neshledal ani důvod k uložení ochranné léčby. Díky tomuto hráčství se obžalovaný dostal do dluhů a chtěl je řešit právě výše popsanou trestnou činností.

Vzhledem k tomu, že obžalovaný se dopustil trestné činnosti opakovaně, navíc na slabších ženách a ve zkušební  dob podmíněného propuštění z předchozího trestu odnětí svobody, soud mu uložil nepodmíněný trest odnětí svobody na dobu 4 let se zařazením do věznice s ostrahou. Přitom soud přihlédl i k polehčujícím okolnostem, zejména k částečnému doznání a dále ke skutečnosti, že žádná z žen neutrpěla vážnější zranění, byť na druhou stranu se jednání obviněného bezpochyby nesmazatelně podepsalo na jejich psychice. Zároveň obžalovanému uložil povinnost nahradit přepadeným ženám způsobenou škodu. Rozsudek dosud není pravomocný, obžalovaný i státní zástupkyně si ponechali lhůtu pro možnost podat si odvolání.Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: