Výběr z internetového zpravodajství 20.10.2011


  • Za stalking dvojnásobný trest. Magory to stejně neodradí, ale z vězení otravovat nebudou.
  • Klaus je rozhořčen. Já se nedivím, jsem také rozhořčen.
  • Pomýšlíte na spáchání zločinu? Policie už to ví.


Senát chce zpřísnit tresty za pronásledování na dvojnásobek

Senát chce zpřísnit tresty za nebezpečné pronásledování (stalking) na dvojnásobek trestní sazby. Ve čtvrtek schválil napříč stranami, aby se příslušnou novelou trestního zákoníku, která tresty za pronásledování zpřísňuje, zabývaly senátní výbory.

Předloha senátora a stínového ministra školství ČSSD Marcela Chládka upravuje definici nebezpečného pronásledování. V současné době musí jednání, toho kdo pronásleduje, vzbuzovat důvodné obavy o život a zdraví oběti.

Novela má tedy zabránit chování stalkerů, bývalých partnerů nebo známých, kteří zneužívají osobní údaje obětí za účelem objednávání zboží nebo služeb. Oběti poškozují finančně, ale i časově. Negativní vliv může mít takové počítání i na pověst oběti.

Celý text článku najdete na webových stránkách Nova.cz



Klaus je rozhořčen a odmítá údajnou korupci při udělování milosti

Prezident Václav Klaus důrazně odmítl informace o údajné korupci při udělování prezidentské milosti. Popřel, že by se něco takového mohlo stát. Na možnou korupci v souvislosti s prezidentskými milostmi poukázal v nejnovějším čísle týdeník Respekt.

"Já vetuji, vetuji zcela jednoznačně, že by se něco takového mohlo stát, že by to bylo možné. Ta technika, jak ty milosti udělujeme, vůbec něco takového neumožňuje," řekl Klaus v Litoměřicích, kde se zastavil v rámci své třídenní návštěvy Ústeckého kraje.

Místopředseda Sněmovny za ČSSD Lubomír Zaorálek prohlásil, že by prezident měl dát k dispozici veškeré informace o udělené milosti. Není ale jisté, zda je to vůbec možné. Materiály týkající se přípravy k rozhodnutím prezidenta republiky totiž patří k utajovaným skutečnostem v režimu vyhrazené.

Celý text článku najdete na webových stránkách Idnes.cz


Policie zkouší předvídat zločiny, které se teprv stanou

Americká policie testuje počítačový program, který předpovídá potenciální ohniska zločinu. Software zaznamenává místa předchozích zločinů a snaží se na jejich základě předpovědět pravděpodobnou oblast výskytu dalších trestných činů.

Pokud se program osvědčí, mohla by policie na jeho základě přesněji rozmisťovat hlídky, rychleji zasahovat a efektivněji zatýkat.

První reálné testování teď probíhá v malém městě americkém městě Santa Cruz. V deseti oblastech zde zaznamenávají policisté do počítače data o třech typech zločinu: vloupání do nemovitosti, vloupání do auta a krádež auta. Podle nasbíraných dat pak program vyhodnocuje potenciální místo výskytu dalšího trestného činu.

Celý text článku najdete na webových stránkách Aktuálně.cz




Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: