Výběr z internetového zpravodajství 18.11.2011


  • Neohrožujte podvodné firmy možností jejich zrušení. Václav Klaus
  • Pomáhá trestní právo na neplatiče výživného?


Trestní odpovědnost firem je alibismus, řekl Klaus a vetoval zákon

Prezident Václav Klaus v pátek vetoval zákon o trestní odpovědnosti právnických osob a řízení proti nim. Podle prezidenta norma popírá skutečnost, že trestného činu se může dopustit pouze konkrétní osoba, nikoliv firma. Podle jeho názoru by měl být vždy trestán konkrétní viník. O Klausově rozhodnutí informoval mluvčí Radim Ochvat.

"Trestné činnosti se může dopustit pouze konkrétní člověk, nikoli instituce. Jsem přesvědčen, že proti alibismu v podobě nehledání konkrétního viníka má stát bojovat a ne mu dávat průchod," uvedl prezident v odůvodnění svého rozhodnutí.

"Připouštím, že některá odsouzeníhodná jednání jsou v praxi prováděna prostřednictvím právnických osob. Zavedení jejich trestní odpovědnosti však nic neřeší, velmi pravděpodobně jen postihne nevinné," myslí si prezident a vyzval poslance, aby nalezli způsob, jak trestat skutečné viníky.

Norma je podle prezidenta špatně zpracovaná a nutila by soudy improvizovat a dotvářet si výklad práva. Prezident připomíná, že každý, kdo má být trestán, má znát pravidla předem.

Celý text článku najdete na webových stránkách Novinky.cz



Vězení vyrábí z neplatičů alimentů větší dlužníky

Bývalý partner už půl roku neplatí alimenty na děti, jsem bez peněz a nevím, co mám dělat. Situace, se kterou se v Česku potkalo kolem devadesáti tisíc rodičů samoživitelů. Lhostejno, zda jde o matky či otce. Odpověď na tyto lidské příběhy bývá jediná: podat trestní oznámení, na jehož konci může být vězení pro neplatiče.

Ale ani vězení rodičům a především jejich dětem vždy nezajistí, že své peníze dostanou. Alespoň to naznačují poznatky soudců, žalobců i dalších odborníků, kteří by rádi neplacení alimentů z trestního zákona vypustili a hledali jiné možnosti, jak neplatiče trestat.

Ne tak ale politici, v jejichž rukách změny zákonů jsou. Dekriminalizaci neplacení alimentů shodně odmítají.

Už dva roky platí přísnější tresty pro neplatiče výživného, kteří mohou v krajním případě vyfasovat až pět let nepodmíněně. A podle statistik dnes sedí ve věznicích 2100 dlužníků, což je zhruba desetina všech vězňů.

Celý text článku najdete na webových stránkách Novinky.cz




Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: