Za krádeže a loupeže uloženy nepodmíněné tresty


Okresní soud v Semilech dne 1. prosince 2008 rozdal šesti obžalovaným celkem 21 a půl roku nepodmíněného odnětí svobody. Jako první byl projednáván případ muže (1954) z Jičínska, který od podzimu 2007 do jara 2008 společně se svým kumpánem přepadl s pistolí v ruce a v maskách přes obličej celkem tři benzinové čerpací stanice v okresech Semily, Nymburk a Mladá Boleslav. Kromě toho ve stejném období vyloupil ještě dalších dvaadvacet objektů, zejména v okrese Jičín a Semily (garáže, rekreační chalupy, obchody).  Celkem tak způsobili škodu ve výši necelých 300.000,- Kč. Obžalovaný trestnou činnost popírá, v jeho neprospěch však hovořil jeho spolupachatel (který je sám nyní stíhán pro pokus trestného činu vraždy) a další důkazy získané domovní prohlídkou. Jednání obžalovaného bylo posouzeno jako trestné činy loupeže, vydírání, porušování domovní svobody, krádeže, poškozování cizí věci a neoprávněného užívání cizí věci (na jedno přepadení čerpací stanice si obžalovaný a jeho kumpán v jedné garáži „vypůjčili“ cizí automobil, který sice po přepadení vrátili před garáž, ale tam ho zapálili). Za to vše byl obžalovanému uložen nepodmíněný trest odnětí svobody na dobu 6 let. Rozsudek dosud není pravomocný, obžalovaný se proti němu na místě odvolal.

Dále projednával Okresní soud v Semilech obžalobu na 4 Romy ze Znojma (3 ženy a jeden muž), kteří podle vlastního tvrzení vyrazili v srpnu letošního roku na dovolenou do Krkonoš. V Horní Branné zastavili, aby si uvedené ženy dle vlastního vyjádření mohli odskočit. Ve skutečnosti však zadním otevřeným vchodem vnikli do domu dvou důchodců, dům prohledali a odcizili z něj částku 120.000,- Kč a 50 Euro. Když majitelé zjistili, že mají v domě nezvanou návštěvu, dělaly ženy vše pro to, aby odvedli jejich pozornost (nabízeli věštění z ruky, snažili se odvést majitele ven, aby jim ukázal králičí kožky, žádali je o pití atd. Zatímco ostatní se snažili rozptýlit pozornost obou důchodců, jedné z obžalovaných se podařilo najít peníze, načež všechny obžalované začali utíkat k autu, kde na ně čekal obžalovaný muž. V patře domu však byl ještě syn poškozených a dvě dospělá vnoučata, takže se jim podařilo obžalované zadržet a přivolat policii. Před soudem všichni tvrdili, že se jednalo o individuální akci té nejmladší obžalované (19 let), u níž byly peníze nalezeny v podprsence. Soud však jejich jednání posoudil jako organizovanou trestnou činnost (krádež a porušování domovní svobody), neboť  z popisu jejich jednání poškozenými je zřejmé, že měli jednoznačně rozdělené úlohy. Navíc všichni až na nejmladší obžalovanou (u níž se peníze našly) byli již pro trestnou činnost spáchanou stejným způsobem trestáni. I v tomto případě soud uložil nepodmíněné tresty odnětí svobody a to na dobu dvou let po nejmladší členku rodinné skupiny, dále dvakrát po třech letech pro další z žen a muže – řidiče a 4 roky odnětí svobody pro nejstarší členku skupiny, která se trestné činnosti dopustila dokonce ve zkušební době podmíněného odsouzení. Všem obžalovaným pak byl uložen i trest zákazu pobytu na okrese Semily na dobu 5 let. I v tomto případě není rozsudek pravomocný, všichni obžalovaní se na místě odvolali. Celé jednání probíhalo v napjatější atmosféře, neboť všechny obžalované ze Znojma přijely podpořit zhruba dvě desítky jejich příbuzných a příznivců. Pro opakované rušení musel soud některé z nich za pomoci justiční stráže vykázat z jednací síně, což se neobešlo bez poznámek o rasismu.

Jako poslední byl projednáván případ mladíka (1986) z České Lípy, který v říjnu 2008 přepadl v odpoledních hodinách postupně v rozmezí 30 minut dva chlapce (14 a 12 let), kterým za pomocí násilích chtěl sebrat jejich mobilní telefony. V prvním případě se mu to podařilo a návdavkem poškozenému sebral ještě kapesné ve výši 31 Kč. Ve druhém případě se chlapec více bránil začal křičet o pomoc, takže obžalovaný utekl. Během několika desítek minut však byl zadržen policií. Obžalovaný se k trestné činnosti plně doznal, pouze bagatelizoval míru násilí. Tvrdil, že potřeboval peníze na cestu domů. Vzhledem k tomu, že již byl pro majetkovou i násilnou trestnou činnost v minulostí stíhán, neměl soud důvod ke shovívavosti a i jemu za dva trestné činy loupeže uložil nepodmíněný trest odnětí svobody na dobu tři a půl roku. Rozsudek je pravomocný, obžalovaný i státní zástupkyně se vzdali odvolání.Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: