Výběr z internetového zpravodajství 13.9.2011


  • Postup státu při odškodňování nesprávných vazeb je v pořádku. Tvrdí to ústavní soud
  • Máte dům? Starejte se o něj, jinak skončíte ve vězení nebo přinejmenším v dluzích


Odškodňování za zaviněnou vazbu se nezmění

Právní úprava odškodnění za vazbu, kterou si člověk zavinil sám, se nezmění. Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh na zrušení části zákona o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci. Zavinění vlastní vazby může spočívat například v tom, že stíhaný člověk nespolupracuje v trestním řízení, skrývá se a podobně. Z dnešního nálezu ale vyplývá, že odškodnění lze v odůvodněných případech přesto přiznat.

Zrušení ustanovení navrhl Obvodní soud pro Prahu 2, který právní úpravu označil za protiústavní. Podle Ústavního soudu lze ale normu vyložit tak, aby nedocházelo k porušení práv lidí. Zákon prý nevylučuje, aby soudy odškodnění přiznaly i ve výjimečných případech, kdy si uvalení vazby nějakým způsobem přivodili sami obvinění. Záleží vždy na konkrétních okolnostech, které musí soudy zohlednit.

Celý text článku najdete na webových stránkách České noviny.czZa spadlý led na dítě dostal muž podmínku, zaplatí ale přes milion

Okresní soud v Ostravě jako jeden z prvních v historii potrestal správce domu, z něhož spadl led a někoho zranil. Za těžké zranění pětileté dívenky v ostravském obvodu Mariánské Hory udělil Tomáši Klosovi podmínečný trest, jeho manželku zprostil viny. Zdravotní pojišťovna vysoudila za léčebné výlohy 1,3 milionu korun.

Odsouzený dostal za těžké ublížení na zdraví z nedbalosti jeden rok vězení s podmíněným odkladem na osmnáct měsíců. Spolumajitelkou domu je jeho manželka se svou matkou, jenže odpovědnost starat se o dům svěřila manželovi. Viníkům hrozily až čtyři roky vězení.
"Pokud by obžalovaný řádně obhlédl situaci a střechu, musel by to tam vidět. Nesplnil vše, co mohl za dané situace udělat, byť oproti jiným vlastníkům se o dům staral," řekla soudkyně. Muž se proti rozsudku odvolal, státní zástupce si k vyjádření ponechal lhůtu.

Celý text článku najdete na webových stránkách Idnes.cz
Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: