Jak je to s návštěvami odsouzených ve věznici?


Dobrý den, mám dotaz ohledně návštěvy ve vězení, přítel byl ve vazbě, pak 8 měsíců na svobodě a teď nastoupil dosezení trestu, bohužel nejsem rodinný příslušník a tak mě tam nechtějí pustit, chtěla jsem se zeptat zdali -li to platí na dobu kdy se vězen umisťuje což je tedy zpravidla tedy měsíc anebo zákaz návštěv pokud nejsem rodinný příslušník platí na celou dobu? je nějaká šance dostat výjimku? děkuji za odpověď

Každý odsouzený má nárok každý měsíc na návštěvy blízkých osob. Počet návštěv není omezen, celková doba návštěv však nesmí přesáhnout 3 hodiny měsíčně. Návštěvy lze uskutečnit jen v době, vymezené vězeňským řádem, nemůžete tedy přijít kdykoliv. Nestanoví-li vnitřní řád věznice počet vyšší, mohou odsouzeného současně navštívit nejvýše 4 osoby včetně nezletilých dětí. Nezletilé děti ve věku do 15 let se mohou zúčastnit návštěvy pouze v doprovodu osoby starší 18 let.

Zákon povoluje návštěvy pouze blízkým osobám. Tím se nemyslí jen příbuzní, ale třeba i druh či družka. Nezáleží přitom, zda je odsouzený umístěn v nástupní věznici nebo zda již byl přemístěn do jiné věznice. Vy uvádíte, že se jedná o vašeho přítele. Pokud jste tím myslela intimní vztah, tedy že jste spolu žili v družském poměru nebo jste spolu alespoň delší dobu měli vážnou známost, která stále trvá, měla byste být považována za osobu blízkou a návštěva by vám tedy měla být umožněna (pokud tedy již v daném měsíci nebyl překročen tříhodinový limit). Jestliže jste pojmem přítel měla na mysli kamarádský vztah, musela byste mít k návštěvě povolení ředitelství věznice.

Bližší informace vám poskytne ředitelství příslušné věznice.

Může se povolit vězni intimní návštěva přítelkyně,která není jeho zákonnou manželkou,ani spolu před výkonem trestu nežili? Co říká právo, a popřípadě jsou-li možné výjimky a s kým je řešit? DĚKUJI…

Odsouzený má zásadně právo pouze na návštěvu blízkých osob, tj. především rodinných příslušníků, druha či družky apod. Pokud se nejedná o takovou blízkou osobu, může návštěvu povolit ředitel věznice. Pokud vám jde o „intimnost“ návštěvy, může ředitel věznice buď povolit návštěvu v místnosti bez zrakové a sluchové kontroly zaměstnanců Vězeňské služby nebo může dokonce povolit odsouzenému v souvislosti s návštěvou opustit věznici, ovšem pouze tehdy, bude-li přesvědčen, že nedojde k ohrožení účelu trestu, tedy především, že se odsouzený včas vrátí. Hodně záleží i na tom, v jak přísném typu věznice je odsouzený umístěn a jak se ve výkonu trestu chová, ale obecně platí, že tzv. „intimní návštěva“ je značně výjimečná a odsouzený si ji opravdu musí zasloužit. Pokud tedy o takovou návštěvu máte zájem, informujte se u ředitele příslušné věznice.Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: