Co s obtěžujícími SMS zprávami a maily?


Dobrý den, kamarádka opustila přítele. On jí teď neustále obtěžuje po sms. Jaké je to kurva a podobné výrazy. Je nešťastná a neví co má dělat. Lze toho bývalého přítele nějakým způsobem udat? Děkuji

Na podobné jednání bohužel trestní zákon nepamatuje. Věc by možná mohla být řešena přestupkovou komisí příslušného obecního úřadu jako přestupek proti občanskému soužití, ale obávám se, že by to situaci nijak nevyřešilo. Jiná věc by byla, pokud by SMS zprávy obsahovaly nějaké konkrétnější výhrůžky, případně pokud by se bývalý přítel těmito zprávami snažil pod pohrůžkami vaši kamarádku k něčemu donutit (např. aby se k němu vrátila). V takovém případě by toto jednání mohlo být posouzeno jako trestný čin násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci, případně jako trestný čin vydírání. Od 1.1.2010 je do nového trestního zákoníku zařazen nový trestný čin nebezpečného pronásledování (§354 trestního zákoníku), který se specializuje právě na podobné jednání. Pokud se jedná o zprávy podobného charakteru, je možné podat trestní oznámení. Zvažte však, zda to celou situaci spíše nezhorší. Možná by bylo rozumné tyto sms zprávy prostě ignorovat nereagovat na ně. Jestliže ani to nepomůže, je možné zkusit vyměnit telefonní číslo za jiné. Jestliže bývalý přítel není nějak psychicky narušený, tak ho to časem omrzí.

Takovéto obtěžování je určitou formou tzv. stalkingu (volně přeloženo jde o obtěžující sledování). Motivem takového jednání je často psychická porucha nebo nezvládnutá žárlivost. V některých zemích zákon na tuto formu obtěžování pamatuje a obsahuje přiměřená řešení a postihy. U nás je stalking trestný teprve od 1.1.2010 a lze za něj uložit trest odnětí svobody na dobu až tří let. Text tohoto ustanovení najdete zde.

Dobrý den,chtěla jsme se tuto cestou zeptat,jak bych měla postupovat v případě anonymních sms zasílaných z internetu.Je to již velmi obtěžující a narušuje to doposavad velmi spokojené manželské soužití.Předem děkuji za odpověď.

Obraťte se na Policii ČR, ta má k dispozici technické prostředky, jejichž pomocí by se mohlo podařit odhalit odesilatele. Zkuste se taky zamyslet, kdo všechno zná vaše telefonní číslo, je totiž pravděpodobné, že SMS zprávy posílá někdo, koho znáte. Pokud budete mít na někoho důvodné podezření, sdělte jeho jméno policii, usnadníte jim tím práci.

Dobry den,chtel bych se zeptat, jestli vyhrozovani pres email ci dopisem je stejne postihnutelne jako vyhrozovani osobni. (az jeden rok vezeni) Samozrejme mam kopii emailu a dokonce vyfocenou stranku na chatu s textem kde mi je vzhrozovano a mam svedky.dekuji

Je celkem jedno, jakým způsobem je vyhrožováno, může jít o vyhrožování osobní, písemné, telefonické, prestřednictvím SMS či emailu či jakoukoliv jinou formou. Podstatné je, aby se jednalo o vyhrožování, které v kontextu s dalším jednáním pachatele může vyvolat důvodnou obavu. V takovém případě by mohlo jít o trestný čin násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci, resp. od 1.1. 2010 o trestný čin nebezpečného pronásledování.

Přejí příjemny den, při internetovém chatování jsem se dostal do křížku s nějakým podívínem, který nebyl sympatický ani mě , i ostatním lidem. Proto jsem reagoval celkem sprostými a nevybýravým urážkami. Odpověď na tyto slova jsem dostal, že mě za tyto urážky zažaluje. Moje otázka je jednoduchá. Může na mě podat trestní oznámení, kterým se bude zabývat PČR a co mě za to hrozí. Předem velice děkuji za odpověď a jsem s pozdravem

Z hlediska trestního práva je možnost postihu za vulgární nadávání na internetu značně pochybná. Pokud nedošlo k nějakému vyhrožování, ale pouze k nadávkám, mohlo by se maximálně jednat o trestný čin výtržnictví neboť došlo k veřejnému napadení jiného. Popisovanému jednání ale zřejmě chybí dostatečný stupeň společenské nebezpečnosti na to, aby se mohlo jednat o trestný čin. Toto jednání by proto mohlo být posouzeno pouze jako přestupek proti občanskému soužití.

Vámi popisované jednání je, bohužel, častým jevem internetové komunikace. Člověk by si mohl myslet, že uživatelé moderní technologie, jakou je internet, budou patřit mezi inteligentnější a slušnější část populace. Když si ale občas přečtu např. komentáře k aktuálním článkům na některých zpravodajských serverech, nabývám dojmu, že jsme národem omezených sprostých arogantních tupců.Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: