Dobrý den
Neregistrovaný návštěvník

Přihlásit
Fórum je momentálně uzamčené nebo je určeno jen pro čtení

RSS tématu
Zajímavý poznatek ohledně zkrácení zákazu řízení
4.10.2011
13:08
David Mléčka
Host

Psal jsem na toto fórum asi před rokem ohledně mého trestu zákazu řízení. Nyní bych se chtěl podělit o zajímavou zkušenost, kdy i když jsem byl fyzicky bez řidičského oprávnění rok a 45dní, tak jsem nepotřeboval přezkoušení z odborné způsobilosti. Řidičák mi vzali na místě 20.8 2010. Trestní příkaz přišel 20.9 2010 a nabyl právní moci 8.10 2010. Poté přišlo usnesení že do trestu se mi započítává i doba od 20.8 do 8.10. Těsně po uplynutí poloviny trestu (dostal jsem zákaz na 2 roky) čili 20.8 2011, jsem podal žádost o podmínečné upuštění od zbytku trestu. Veřejné zasedání vycházelo na 29.9 2011, tedy ještě před uplynutím půlky trestu od nabytí právní moci rozsudku, avšak už za polovinou doby od odebrání řidičského průkazu. 29.9 nabylo právní moci usesení že mé žádosti bylo vyhověno. 

Přišel jsem se tedy zeptat kdy bych mohl absolvovat zkoušku pro ověření odborné způsobilosti atd. Paní úřednice mi však sdělila, že zkouška "se přikládá pouze pokud od právní moci rozsudku nebo rozhodnutí, jímž došlo k uložení zákazu činnosti spočívajícího v zákazu řízení motorových vozidel uplynul více než jeden rok"

Toto rozhodnutí však nabylo právní moci až 8.10, čili ještě 9 dní před tím, než by to byl rok. Takže právo žádat jsem měl již od poloviny (20.8) ale povinnost dělat zkoušku až od nabytí právní moci rozsudku (8.10).

 

Chtěl jsem se pouze podělit o zajímavý poznatek, protože tu hodně lidí řeší kdy a za jakých podmnek je třeba absolvovat zkoušku.:)

4.10.2011
13:21
admin

Odpovídám
Příspěvků: 3997
Člen od:
16.10.2008
Offline

David Mléčka napsal(a):

Chtěl jsem se pouze podělit o zajímavý poznatek, protože tu hodně lidí řeší kdy a za jakých podmínek je třeba absolvovat zkoušku.:)

Díky za váš příspěvek, jsme rádi, když se lidé podělí i se svými osobními zkušenostmi. My už jsme to tady několikrát vysvětlovali a je to skutečně tak: Lhůta pro rozhodnutí soudu o podmíněném upuštění od zbytku trestu zákazu činnosti (tedy polovina) se počítá od okamžiku, kdy byl zadržen řidičský průkaz. Jednoroční lhůta, po které městský úřad požaduje přezkoušení z autoškoly, se ale počítá až od právní moci rozsudku, kterým byl zákaz řízení uložen. Nevyplatí se to tedy těm chytrákům, kteří např. při přistižení při řízení pod vlivem alkoholu tvrdí, že řidičák u sebe nemají. Těm totiž není co do trestu započíst, takže o podmíněné upuštění od výkonu zbytku trestu zákazu činnosti mohou žádat o to později a pak už to nestihnou v jednoroční lhůtě od právní moci rozsudku a musejí absolvovat zkoušky v autoškole a lékařskou prohlídku.

Než položíte dotaz, projděte si celé fórum i další články, kterých je zde dostatek. Najdete tu přehledný Výklad pojmů, Vzory trestních oznámení, odvolání, žádostí a dalších písemností, Odpovědi na nejčastěji kladené dotazy, Popisy nejčastějších trestných činů včetně trestních sazeb, Adresář soudů a mnoho dalšího. Využijte menu v pravém sloupci. Pokud se rozhodnete dotaz položit, přečtěte si také návod na používání tohoto fóra.

Časové pásmo:Europe/Prague

Nejvíce uživatelů online: 1460

Právě Online:
15 Host(ů)

Právě prohlíží tuto stránku:
1 Host(ů)

Nejčastější autoři:

VeronikaKo: 28

Sona: 14

JaroslavD: 13

borec1: 12

ivana29: 12

Statistika členů:

Hostů: 1611

Členů: 977

Moderatorů: 1

Administrátorů: 2

Statistika fóra

Skupiny:6

Fóra:18

Témata:432

Příspěvky:7867

Nejnovější členové: yabanci, majdulik22

Moderátoři: admin: 3997

Administrátoři: admin: 3997, martin.sedlacek: 0