RSS tématu
Podobná témata
18:25
Dobrý den,
před víc jak rokem jsem byl odsouzen k trestu propadnutí věci (nebo jiné majetkové hodnoty). Bohužel ani na základě informací zde nalezených nemám v celé věci jasno a prostřednictvím toho příspěvku bych Vás chtěl požádat o vysvětlení.
V článku "Zahlazení odsouzení" zde na Vašich stránkách (http://www.trestni-rizeni.com/vyklad-pojmu/zahlazeni-odsouzeni) jsem se dočetl, že doba, zda-li jsem se osvědčil, je 1 rok a nemusím žádat o zahlazení: "V případě některých trestů nemusí odsouzený žádat o zahlazení a jako na neodsouzeného se na něho hledí již po vykonání trestu. To platí u … ,trestu propadnutí věci a…".
Naproti tomu v článku "Zajímalo by mne více podrobněji, jak je to s výmazem z rejstříku trestů" (http://www.trestni-rizeni.com/zodpovezene-otazky/zajimalo-by-mne-vice-podrobneji-jak-je-to-s-vymazem-z-rejstriku-trestu) je uvedena také jednoletá lhůta, ale na rozdíl od předchozího článku, že o zahlazení trestu je třeba žádat.
Ovšem zde na foru (http://www.trestni-rizeni.com/forum/ostatni-druhy-trestu/propadnuti-veci) jsem se dočetl: "Jestliže vám byl uložen jen trest propadnutí věci a žádný jiný trest, tak se na vás již od právní moci odsuzujícího rozsudku (trestního příkazu) hledí, jako byste odsouzen nebyl".
Jaký výklad mám tedy brát jako správný? Mám rozsudek propadnutí věci v rejstříku trestů zahlazený ode dne vydání rozsudku, po jednom roce vedení řádného života a nebo zahlazený není a je potřeba si o zahlazení požádat? Děkuji za vysvětlení.
18:12
Odpovídám
16.10.2008
Offlinep. Jan napsal(a):
Jaký výklad mám tedy brát jako správný? Mám rozsudek propadnutí věci v rejstříku trestů zahlazený ode dne vydání rozsudku, po jednom roce vedení řádného života a nebo zahlazený není a je potřeba si o zahlazení požádat? Děkuji za vysvětlení.
Předem se musím omluvit za rozporuplné informace a zároveň děkuji za upozornění na tyto rozpory, jsem rád, že naše stránky čtete tak podrobně. Tyto rozpory vznikly tím, že stránky už existují poměrně dlouhou dobu, přičemž zákony se průběžně mění. V daném případě došlo k velké změně ke dni 1.1.2010, od kdy je účinný nový trestní zákoník. Ten trochu jinak upravuje i podmínky zahlazení. Snažili jsme se všechny změny promítnout i do již existujících článků, ale vzhledem k jejich velkému množství (je jich tu necelých 600, do čehož nepočítám více, než 1700 odpovědi na otázky v tomto fóru) se může stát, že nám něco uniklo. Díky vám jsem již uvedené chyby opravil.
Teď k vaší otázce: Podle současně platného trestního zákoníku je v případě uložení trestu propadnutí věci či jiné majetkové hodnoty o zahlazení třeba žádat, nedochází tedy k fikci zahlazení ihned ze zákona (tak tomu bylo v předchozím trestním zákoně). Pokud tedy chcete mít čistý výpis z rejstříku trestů, musíte o zahlazení požádat, a to nejdříve jeden rok po právní moci rozsudku (trestního příkazu), kterým vám byl trest uložen. K zahlazení dojde samozřejmě jen tehdy, pokud jste pod dobu toho jednoho roku vedl řádný život.
Nejvíce uživatelů online: 73
Právě Online:
15 Host(ů)
Právě prohlíží tuto stránku:
1 Host(ů)
Nejčastější autoři:
VeronikaKo: 28
JaroslavD: 13
ivana29: 12
hybes780511: 12
borec1: 11
Statistika členů:
Hostů: 695
Členů: 756
Moderatorů: 1
Administrátorů: 2
Statistika fóra
Skupiny:6
Fóra:18
Témata:316
Příspěvky:4132
Nejnovější členové: KUBIN, thessy, ARIELKA, verajelin, nyky
Moderátoři: admin (2075)
Administrátoři: admin (2075), martin.sedlacek (0)
Přihlásit
Registrovat
Otázky čtenářů - Fórum
Napiš sem
Přidat téma

