Dobrý den
Neregistrovaný návštěvník

Přihlásit
Fórum je momentálně uzamčené nebo je určeno jen pro čtení

RSS tématu
Výpis z rejstříku trestů ze zahraničí pro cizince pobývající na území ČR
15.2.2010
16:20
Lenka J
Host

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, jakým způsobem může cizinec získat výpis z rejstříku trestů ze zahraničí (např. ze rodné země) pokud  se nachází na území ČR? 

Podařilo se mi vyhledat, že země EU mají o spáchaném zločinu a trestu informovat zemi, kde má cizinec státní příslušnost. Je toto pro země EU závazné? Pokud si tedy potřebuji ověřit zda cizinec nespáchal zločin na území EU, stačí si vyžádat výpis z rejstříku trestů v zemi kde má St.Přísl.? Nebo musím vyžádat rejstříky jednotlivě ze zemí kde trvaleji pobýval (což by mohlo být dost náročné)?

Zapisuje ČR do našeho rejstříku trestu (pro občany ČR) i tresty ze zahraničí?

 

Moc děkuji za odpověď.

L.J.

15.2.2010
18:09
admin

Odpovídám
Příspěvků: 3997
Člen od:
16.10.2008
Offline

Lenka J řekl/a:

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, jakým způsobem může cizinec získat výpis z rejstříku trestů ze zahraničí (např. ze rodné země) pokud  se nachází na území ČR?


Jak může cizinec v ČR získat výpis z rejstříku trestů cizí země, v tom vám neporadím, protože to nevím, asi bych se nejspíše zeptal na velvyslanectví příslušného státu.

Je pravda, že státy evropské unie stále více prohlubují spolupráci v trestní oblasti, a to i pokud jde o informace o odsouzených osobách. Nejsem si úplně jistý, zda informovanost mezi státy již funguje stoprocentně, rozhodně se na tom přinejmenším pracuje. Český Rejstřík trestů má povinnost informovat příslušný stát EU o odsouzení občana tohoto státu a je povinen přijímat oznámení o odsouzení našich občanů v jiné zemi EU (nevím ale jestli už všechny státy EU mají do svého právního řádu implementovánu povinnost informovat jiné státy o odsouzení jejich občanů. Pokud jde o zápis odsouzení občana ČR odsouzeného v cizině do českého RT, tak bez ohledu na to, zda jde o odsouzení státem Evropské unie či jiným státem, k zápisu do českého RT v takových případech dochází jen tehdy, pokud o tom rozhodne na návrh ministerstva spravedlnosti nejvyšší soud. Zápis do RT tedy není v takových případech automatický, a to ani tehdy, pokud je odsouzení českého občana Rejstříku trestů oznámeno cizím státem Evropské unie. O této problematice jsme již na těchto stránkách psali podrobněji.

Než položíte dotaz, projděte si celé fórum i další články, kterých je zde dostatek. Najdete tu přehledný Výklad pojmů, Vzory trestních oznámení, odvolání, žádostí a dalších písemností, Odpovědi na nejčastěji kladené dotazy, Popisy nejčastějších trestných činů včetně trestních sazeb, Adresář soudů a mnoho dalšího. Využijte menu v pravém sloupci. Pokud se rozhodnete dotaz položit, přečtěte si také návod na používání tohoto fóra.

Časové pásmo:Europe/Prague

Nejvíce uživatelů online: 1460

Právě Online:
7 Host(ů)

Právě prohlíží tuto stránku:
1 Host(ů)

Nejčastější autoři:

VeronikaKo: 28

Sona: 14

JaroslavD: 13

borec1: 12

ivana29: 12

Statistika členů:

Hostů: 1611

Členů: 977

Moderatorů: 1

Administrátorů: 2

Statistika fóra

Skupiny:6

Fóra:18

Témata:432

Příspěvky:7867

Nejnovější členové: yabanci, majdulik22

Moderátoři: admin: 3997

Administrátoři: admin: 3997, martin.sedlacek: 0