Dobrý den
Neregistrovaný návštěvník





21:07
Jsem policista a sloužím již 14 let. Dosud jsem v rámci trestního řízení používal trestní zákon z roku 61. Nyní nás čeká nový a tak by mě zajímala jistá věc ohledně trestního rejstříku. V ránci TŘ policise vyžaduje opis z RT. Zde je psáno paragrafové znění prokázané trestné činnosti a jejího následného odsouzení. 5ekněme, že za pět let přijde nový policista a ten na tyto paragrafy bude koukat jak na zjevení. Jestli se domnívám dobře, bude se muset podívat do starého zákona a učit se i tento?
7:33

Odpovídám
16.10.2008

Marek řekl/a:
Řekněme, že za pět let přijde nový policista a ten na tyto paragrafy bude koukat jak na zjevení. Jestli se domnívám dobře, bude se muset podívat do starého zákona a učit se i tento?
Je to přesně tak, jak uvádíte, i ten nový policista, bude-li to nutné k jeho práci, stejně tak jako soudce nebo státní zástupce, bude muset vzít starý trestní zákon a podívat se, co ten který paragraf znamenal. Ono ještě nějakou dobu, nejméně těch pět let, bude třeba stále se starým trestním zákonem pracovat. Bude se to týkat těch případů, kdy se budou řešit trestné činy spáchané do konce roku 2009 (sám určitě víte, že jsou případy, kdy se řeší trestná činnost několik let stará). V takových případech se jednání pachatele bude posuzovat podle starého trestního zákona. Nový trestní zákoník se použije jen tehdy, bude-li to pro pachatele výhodnější.
Rejstřík trestů bude potřeba při posouzení, zda pachatel je speciálním recidivistou, takže každý orgán činný v trestním řízení bude muset vědět, že když byl někdo odsouzen v roce 2009 za trestný čin dle § 171/1c trestního zákona a v roce 2011 je stíhán za trestný čin dle § 337/1a nového trestního zákoníku, tak o speciální recidivu jde, protože obojí je maření výkonu úředního rozhodnutí.
Důležité to bude i pro posouzení zpětnosti, která je u některých trestných činů vyžadována. Typicky jde např. o trestný čin krádeže nebo ohrožení po vlivem návykové látky. U těchto trestných činů (§ 205 odst. 2 a § 274 odst. 2 písm. c nového trestního zákoníku) je k vyšší trestnosti vyžadováno, aby pachatel byl pro obdobné jednání v posledních třech, resp. dvou letech odsouzen nebo potrestán. Jestliže tedy v lednu 2011 bude při krádeži dle § 205 nového trestního zákoníku chycen pachatel, budu se muset podívat do jeho rejstříku trestů a zjišťovat, jestli v posledních třech letech nebyl odsouzen za § 205 nového trestního zákoníku nebo za § 247 starého trestního zákona.
Jinak s rozlišováním paragrafů – zda se jedná o číslo paragrafu dle starého nebo dle nového zákona by neměl být problém. Už dnes, když se podíváte do opisu rejstříku trestů, tak tam najdete např., že obviněný byl odsouzen za § 247 odst.1,2 zákona č. 140/1961 Sb. Jestliže pachatel bude odsouzen podle nového trestního zákoníku, tak tam bude mít uvedeno, že je odsouzen např. za § 205 odst. 2 zákona č. 40/2009 Sb.. Číslem zákona tedy bude dostatečně odlišeno to, zda se jedná o odsouzení podle starého trestního zákona nebo podle nového trestního zákoníku.


Nejvíce uživatelů online: 1460
Právě Online:
20 Host(ů)
Právě prohlíží tuto stránku:
1 Host(ů)
Nejčastější autoři:
VeronikaKo: 28
Sona: 14
JaroslavD: 13
borec1: 12
ivana29: 12
Statistika členů:
Hostů: 1611
Členů: 977
Moderatorů: 1
Administrátorů: 2
Statistika fóra
Skupiny:6
Fóra:18
Témata:432
Příspěvky:7867
Nejnovější členové: yabanci, majdulik22
Moderátoři: admin: 3997
Administrátoři: admin: 3997, martin.sedlacek: 0