Dobrý den
Neregistrovaný návštěvník

Přihlásit
Fórum je momentálně uzamčené nebo je určeno jen pro čtení

RSS tématu
Náhrada škody
6.3.2010
17:50
admin

Odpovídám
Příspěvků: 3997
Člen od:
16.10.2008
Offline

Klaudie Pikarová řekl/a:

Dobrý den, podle čeho soud posuzuje nárok poškozeného na morální újmu?

V případě smrti oběti se postupuje dle § 444 občanského zákoníku:

Za škodu usmrcením náleží pozůstalým jednorázové odškodnění, a to
a) manželovi nebo manželce 240 000 Kč,
b) každému dítěti 240 000 Kč,
c) každému rodiči 240 000 Kč,
d) každému rodiči při ztrátě dosud nenarozeného počatého dítěte 85 000 Kč,
e) každému sourozenci zesnulého 175 000 Kč,
f) každé další blízké osobě žijící ve společné domácnosti s usmrceným v době vzniku události, která byla příčinou škody na zdraví s následkem jeho smrti, 240 000 Kč.

Než položíte dotaz, projděte si celé fórum i další články, kterých je zde dostatek. Najdete tu přehledný Výklad pojmů, Vzory trestních oznámení, odvolání, žádostí a dalších písemností, Odpovědi na nejčastěji kladené dotazy, Popisy nejčastějších trestných činů včetně trestních sazeb, Adresář soudů a mnoho dalšího. Využijte menu v pravém sloupci. Pokud se rozhodnete dotaz položit, přečtěte si také návod na používání tohoto fóra.
27.3.2010
5:33
pavels

Jen se ptám
Příspěvků: 1
Člen od:
27.3.2010
Offline
12

Dobrý den. V roce 1999 byl obviněný trestním příkazem odsouzen k úhradě škody cca 25 tis. . usnesením okr.soudu z r.2004 byla nařízena exekuce a v r. 2009 se podařilo zajistit postupné splácení srážkami z platu - začátek srpen 2009 konec cca srpen 2010. V původním trestním řízení nebyly úroky požadovány ani přiznány. Zajímá mne zda je ještě mohu v občansko-právním řízení požadovat - vzhledem k zahájení splácení v 2009 - či zda je nárok promlčen. Díky za odpověď. Pavels

27.3.2010
9:42
admin

Odpovídám
Příspěvků: 3997
Člen od:
16.10.2008
Offline
13

pavels řekl/a:

 Zajímá mne zda je ještě mohu v občansko-právním řízení požadovat - vzhledem k zahájení splácení v 2009 - či zda je nárok promlčen. Díky za odpověď. Pavels


 

Toto již není otázka trestní, ale ryze občanskoprávní, takže takhle z hlavy si nejsem odpovědí jistý. Domnívám se ale, že byste mohl požadovat úroky z prodlení nejméně za poslední tři roky. Ty vám ale nebudou automaticky zařazeny do exekuce, takže pokud vám je odsouzený nezaplatí automaticky, tak byste ho o ty úroky musel zase žalovat. Jak ale říkám, tahle odpověď rozhodně je bez záruky, pokud o tom vážně uvažujete, doporučuji obrátit se na advokáta.

Než položíte dotaz, projděte si celé fórum i další články, kterých je zde dostatek. Najdete tu přehledný Výklad pojmů, Vzory trestních oznámení, odvolání, žádostí a dalších písemností, Odpovědi na nejčastěji kladené dotazy, Popisy nejčastějších trestných činů včetně trestních sazeb, Adresář soudů a mnoho dalšího. Využijte menu v pravém sloupci. Pokud se rozhodnete dotaz položit, přečtěte si také návod na používání tohoto fóra.
1.11.2010
10:48
andinaD

Jen se ptám
Příspěvků: 1
Člen od:
1.11.2010
Offline

Dobrý den, mé dceři (ročník 2002) bylo z nedbalosti ublíženo na zdraví. Původně případ řešila Policie ČR dle ustanovení §158 odst.1 Trestního řádu s podezřením na přečin dle §148 odst.1 trestního zákoníku. Po provedených šetřeních celou věc kvalifikoval jako přestupek proti občanskému soužití dle §49 odst.1 písm.b zák.č.200/1990Sb, o přestupcích a věc nyní šetřeí Městský úřad v Českém Krumlově. Můžu já i nadále, když je nyní záležitost šetřena "jen" jako přestupek, požadovat náhradu škody (bolestné, ušlý zisk za ošetřování člena rodiny, cestovné k lékaři apod.). A žádost o náhradu škody budu adresovat na viníka? Děkuji za odpověď, zdravím Andrea Dašková

1.11.2010
11:39
admin

Odpovídám
Příspěvků: 3997
Člen od:
16.10.2008
Offline
15

andinaD :

Můžu já i nadále, když je nyní záležitost šetřena "jen" jako přestupek, požadovat náhradu škody (bolestné, ušlý zisk za ošetřování člena rodiny, cestovné k lékaři apod.). A žádost o náhradu škody budu adresovat na viníka? Děkuji za odpověď, zdravím Andrea Dašková


Ano, nárok na náhradu škody lze uplatňovat i v přestupkovém řízení. Úřadu, který bude o přestupku rozhodovat, musíte v takovém případě poslat žádost, aby rozhodl o povinnosti pachatele nahradit škodu. Musíte ale přesně částkou určit, v jaké výši by měla být škoda hrazena, přičemž každou jednotlivou položku je třeba doložit (např. dokladem o cestovních výdajích, potvrzením lékaře o stanovení bodového ohodnocení pro účely bolestného apod.). Návrh adresujete úřadu, nikoliv obviněnému, musí mu být ale doručen dříve, než ve věci proběhne jednání. V podstatě můžete použít náš vzor, který je sice vytvořen pro účely trestního řízení, ale je zcela použitelný i pro řízení přestupkové.

Než položíte dotaz, projděte si celé fórum i další články, kterých je zde dostatek. Najdete tu přehledný Výklad pojmů, Vzory trestních oznámení, odvolání, žádostí a dalších písemností, Odpovědi na nejčastěji kladené dotazy, Popisy nejčastějších trestných činů včetně trestních sazeb, Adresář soudů a mnoho dalšího. Využijte menu v pravém sloupci. Pokud se rozhodnete dotaz položit, přečtěte si také návod na používání tohoto fóra.

Časové pásmo:Europe/Prague

Nejvíce uživatelů online: 1460

Právě Online:
21 Host(ů)

Právě prohlíží tuto stránku:
1 Host(ů)

Nejčastější autoři:

VeronikaKo: 28

Sona: 14

JaroslavD: 13

borec1: 12

ivana29: 12

Statistika členů:

Hostů: 1611

Členů: 977

Moderatorů: 1

Administrátorů: 2

Statistika fóra

Skupiny:6

Fóra:18

Témata:432

Příspěvky:7868

Nejnovější členové: yabanci, majdulik22

Moderátoři: admin: 3997

Administrátoři: admin: 3997, martin.sedlacek: 0