Dobrý den
Neregistrovaný návštěvník

Přihlásit
Fórum je momentálně uzamčené nebo je určeno jen pro čtení

RSS tématu
Náhrada škody
19.5.2011
7:43
admin

Odpovídám
Příspěvků: 3997
Člen od:
16.10.2008
Offline
16

Langy napsal(a):

Lze na základě trestního příkazu tuto částku nějak vymáhat (exekucí)? Lze se při náhradě škody způsobené trestním činem nějak dožadovat i úroku z prodlení?

Dále se chci zeptat, zda v tomto případě lze požádat soud o přeměnu podmíněného trestu na nepodmíněný? Po jaké době, když zkušební doba jsou 4 roky? Předem děkuji za odpověď.

V trestním příkazu (ale i v rozsudku) může být o škodě psáno na dvou místech. Jednak je to ve výroku o povinnosti nahradit škodu. Ten výrok začíná slovy "Podle § 228 odst. 1 trestního řádu ..." a obžalovanému je jím uloženo, aby poškozenému nahradil škodu v konkrétně stanovené výši. Takové rozhodnutí je exekučním titulem, tj. můžete s ním zajít za soukromým exekutorem nebo podat na soud návrh na provedení výkonu rozhodnutí, pokud odsouzený nezaplatí uloženou škodu do tří dnů od právní moci rozsudku (trestního příkazu), pokud se spolu nedohodnete jinak.

 

 

V případě, že obviněnému je ukládán trest podmíněný, tak se mu zpravidla jako zvláštní podmínka pro osvědčení ve zkušební době ukládá, aby nahradil podle svých sil poškozenému škodu způsobenou trestným činem (je to výrok začínající slovy "podle § 82 odst. 2 trestního zákoníku ..."). To je v podstatě jakási páka, která obviněnému dává jasně najevo, že pokud neudělá vše pro to, aby škodu nahradil, tak bude podmínka přeměněna na nepodmíněný trest. Zároveň je to páka i pro vás, protože pokud odsouzený škodu nezaplatí dobrovolně, můžete u soudu navrhnout, aby byla podmínka přeměněna na nepodmíněný trest právě proto, že škoda není nahrazena. Není třeba čekat celé čtyři roky, na druhou stranu to ale také nelze udělat hned, protože odsouzený musí mít šanci ty peníze obstarat nebo se s vámi dohodnout na splátkovém kalendáři apod. Délka té doby bude záležet na výši škody a možnostech, které odsouzený má k obstarání peněz (odsouzený se základním vzděláním bezpochyby bude mít horší možnosti, než např. IT pracovník).

Než položíte dotaz, projděte si celé fórum i další články, kterých je zde dostatek. Najdete tu přehledný Výklad pojmů, Vzory trestních oznámení, odvolání, žádostí a dalších písemností, Odpovědi na nejčastěji kladené dotazy, Popisy nejčastějších trestných činů včetně trestních sazeb, Adresář soudů a mnoho dalšího. Využijte menu v pravém sloupci. Pokud se rozhodnete dotaz položit, přečtěte si také návod na používání tohoto fóra.
8.6.2011
19:41
Langy

Jen se ptám
Příspěvků: 2
Člen od:
9.2.2011
Offline
17

Děkuji za odpověď. Ještě prosím o zodpovězení druhé části otázky ohledně úroků z prodlení. Lze vymáhat úrok z prodlení z dlužné částky rovnající se způsobené škodě?

Jde především o to, že peníze o které jsem podvodem přišel, mám půjčené (tedy platím úroky a musím splácet). Od spáchání podvodu již uběhlo více než půl roku, za celou tuto dobu tak nemám ani peníze a ještě musím platit úroky z půjčky, a to aniž by mi byla ze strany odsouzeného jakkoli hrazena způsobená škoda...

Předem děkuji za odpověď.

8.6.2011
20:29
admin

Odpovídám
Příspěvků: 3997
Člen od:
16.10.2008
Offline

Langy napsal(a):

Děkuji za odpověď. Ještě prosím o zodpovězení druhé části otázky ohledně úroků z prodlení. Lze vymáhat úrok z prodlení z dlužné částky rovnající se způsobené škodě?

  Ano, samozřejmě, můžete požadovat i úrok z prodlení počítaný od okamžiku vzniku škody.

Než položíte dotaz, projděte si celé fórum i další články, kterých je zde dostatek. Najdete tu přehledný Výklad pojmů, Vzory trestních oznámení, odvolání, žádostí a dalších písemností, Odpovědi na nejčastěji kladené dotazy, Popisy nejčastějších trestných činů včetně trestních sazeb, Adresář soudů a mnoho dalšího. Využijte menu v pravém sloupci. Pokud se rozhodnete dotaz položit, přečtěte si také návod na používání tohoto fóra.
27.6.2011
21:45
Dvořák
Host
19

Dobrý den, moje otázka sem asi úplně nepatří, ale nevím, kam jinam bych ji napsal.

3 a 1/2 měsíce po pravomocném zprošťujícím rozsudku jsem zaslal ministerstvu spravedlnosti žádost o odškodnění za nezákonnou vazbu a tr. stíhání.

Žádost je rozdělena na 3 části: 1. část - škoda na mém odcizeném majetku v době mé vazby, 2. část - ušlý zisk z podnikání za dobu vazby, 3. část: nemajetková újma vyjádřená v penězích za 7 měsíců vazby a 21 měsíců trvající tr. stíhání.

Jde mi o tu 3.část - odškodnění za nemajetkovou újmu. Údajně se nemajetková újma řeší podle jiného zákona než ty ostatní škody. Je prý nutné jí uplatnit do 6ti měsíců od pravomocného rozsudku. (Na ty ostatní škody je snad lhůta delší, ale nevím to jistě.)

Otázka tedy zní: Pokud jsem uplatnil požadavek na odškodnění nemajetkové újmy v žádosti o odškodnění, kterou jsem zaslal ministerstvu spravedlnosti, je tento úkon dostatečný k tomu, aby neběžela promlčecí doba 6 měsíců? Nebo je potřeba podat na ministerstvo zvlášť žalobu o náhradu nemajetkové újmy ještě před uplynutím těch 6ti měsíců od pravomocnéhorozsudku?

 

Děkuji za odpověď.

28.6.2011
8:23
admin

Odpovídám
Příspěvků: 3997
Člen od:
16.10.2008
Offline

Dvořák napsal(a):

Otázka tedy zní: Pokud jsem uplatnil požadavek na odškodnění nemajetkové újmy v žádosti o odškodnění, kterou jsem zaslal ministerstvu spravedlnosti, je tento úkon dostatečný k tomu, aby neběžela promlčecí doba 6 měsíců? Nebo je potřeba podat na ministerstvo zvlášť žalobu o náhradu nemajetkové újmy ještě před uplynutím těch 6ti měsíců od pravomocnéhorozsudku?

Bohužel na vaši otázku nedokážu spolehlivě odpovědět, neboť se jedná o problematiku ryze občanskoprávní, byť původ škody je v trestním řízení. Vše najdete v zákoně o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci (pro vás jsou podstatná ustanovení § 14 – § 15 a § 32 – § 35, ale přečtěte si klidně celý zákon, není zase tak dlouhý) . Nicméně, jestliže jste uplatnil nárok na náhradu jak újmy majetkové, tak újmy nemajetkové v šestiměsíční lhůtě od okamžiku, kdy jste se dozvěděl, že vám vznikla škoda (tedy od právní moci zprošťujícího rozsudku), tak by v tom zřejmě neměl být problém. Rozhodně bych ale takovou záležitost neřešil sám pomocí dotazů na internetu, tohle je zcela jednoznačně práce pro advokáta. Za něj sice budete muset zaplatit, ale pokud budete úspěšný, tak vám bude proplacena i jeho odměna.

Než položíte dotaz, projděte si celé fórum i další články, kterých je zde dostatek. Najdete tu přehledný Výklad pojmů, Vzory trestních oznámení, odvolání, žádostí a dalších písemností, Odpovědi na nejčastěji kladené dotazy, Popisy nejčastějších trestných činů včetně trestních sazeb, Adresář soudů a mnoho dalšího. Využijte menu v pravém sloupci. Pokud se rozhodnete dotaz položit, přečtěte si také návod na používání tohoto fóra.

Časové pásmo:Europe/Prague

Nejvíce uživatelů online: 1460

Právě Online:
29 Host(ů)

Právě prohlíží tuto stránku:
1 Host(ů)

Nejčastější autoři:

VeronikaKo: 28

Sona: 14

JaroslavD: 13

borec1: 12

ivana29: 12

Statistika členů:

Hostů: 1611

Členů: 977

Moderatorů: 1

Administrátorů: 2

Statistika fóra

Skupiny:6

Fóra:18

Témata:432

Příspěvky:7868

Nejnovější členové: yabanci, majdulik22

Moderátoři: admin: 3997

Administrátoři: admin: 3997, martin.sedlacek: 0