Dobrý den
Neregistrovaný návštěvník

Přihlásit
Fórum je momentálně uzamčené nebo je určeno jen pro čtení

RSS tématu
Může poškozený ovlivnit rozhodnutí o vině a trestu?
1.8.2010
19:15
Ela
Host

Dobrý den, může se vůbec nějak bránit poškozený trestným činem proti rozhodnutí soudu, jestiže mu byla přiznána škoda v plném rozsahu, ale v otázce viny a trestu je rozhodnutí a zvláště pak jeho oddůvodnění naprosto neadekvátní a nesmyslné? Státní zástupce se okamžitě odvolal, ale v případě, že by to neudělal by opravdu poškozený nemohl nic dělat? Děkuji za odpověď

1.8.2010
19:18
admin

Odpovídám
Příspěvků: 3997
Člen od:
16.10.2008
Offline

Ela řekl/a:

Dobrý den, může se vůbec nějak bránit poškozený trestným činem proti rozhodnutí soudu

Ne, poškozený má skutečně právo podávat odvolání jen do výroku o náhradě škody. Pokud poškozený nesouhlasí s výrokem o vině či trestu, nezbývá mu, než přesvědčit státního zástupce, aby odvolání podal on.

Než položíte dotaz, projděte si celé fórum i další články, kterých je zde dostatek. Najdete tu přehledný Výklad pojmů, Vzory trestních oznámení, odvolání, žádostí a dalších písemností, Odpovědi na nejčastěji kladené dotazy, Popisy nejčastějších trestných činů včetně trestních sazeb, Adresář soudů a mnoho dalšího. Využijte menu v pravém sloupci. Pokud se rozhodnete dotaz položit, přečtěte si také návod na používání tohoto fóra.
31.1.2011
1:32
Hana333

Jen se ptám
Příspěvků: 2
Člen od:
31.1.2011
Offline

Dobry den nevim do ktereho tematu tento muj prispevek napsat tak to zkusim sem.10.10.2010 jel muj 17 syn se svym kamaradem na motorce po hlavni silnici a z vedlejsi mu tam vjela pani,on do ni narazil a jeho kamarad zemrel hned na miste a muj syn po prevozu do nemocnice.pani tvrdi ze ho nevidela ze se prekryvali jeho svetla s autem za nim.muj syn jel rychl.65.probehl soud u ktereho jsme ani nemohli byt a nebyl to ani soudce ale nejaky samosoudce,pani dostala na 3 roky zakaz rizeni a pokud by neco provedla sla by si na rok sednout.Jen se chci zeptat jestli je tento trest za 2 mlade zivoty dostacujici,protoze nam pravnici tvrdili ze pani pujde sedet.uz nevim kde se domoci spravedlnosti,protoze proti tomuto rozsudku se mi nemuzem branit,ale zkousim to kde se da,protoze bych chtela jako kazda mama pro sve dite jen spravedlnost.moc dekuji za odpoved doufam ze mi alespon nejak pomuzete dekuji  Hana

31.1.2011
8:18
admin

Odpovídám
Příspěvků: 3997
Člen od:
16.10.2008
Offline

 Hana333 napsal(a):

Jen se chci zeptat jestli je tento trest za 2 mlade zivoty dostacujici,protoze nam pravnici tvrdili ze pani pujde sedet.uz nevim kde se domoci spravedlnosti,protoze proti tomuto rozsudku se mi nemuzem branit,ale zkousim to kde se da,protoze bych chtela jako kazda mama pro sve dite jen spravedlnost.moc dekuji za odpoved doufam ze mi alespon nejak pomuzete dekuji  Hana


 
Plně chápu vaše roztrpčení, ale od toho jsou právě soudy, aby rozhodovaly nestranně a objektivně. Vy, a to prosím neberte nijak ve zlém, nestranná být prostě nemůžete (a je to pochopitelné), protože jste přišla o syna.
Samosoudce je naprosto řádný soudce, není to nikdo, kdo by měl např. nižší kvalifikaci. Je to jen označení rozlišující věci, kdy soudce rozhoduje věc sám a kdy v tříčlenném senátu (k tomu viz tento článek).

 Je otázka, z čeho vůbec paní byla obviněna. Z toho co popisujete, to ale vypadá, že jí vůbec nebylo kladeno za vinu usmrcení dvou lidí z důvodu závažného porušení dopravních předpisů. V takovém případě by totiž její jednání bylo posuzováno jako trestný čin usmrcení z nedbalosti dle § 143 odst. 1,2  nebo podle § 143 odst. 1,2,4 trestního zákoníku. V takovém případě by totiž zcela určitě nerozhodoval samosoudce, ale celý senát. Nevím, jak tedy bylo jednání obviněné posouzeno, pravděpodobně jen jako trestný čin usmrcení z nedbalosti pouze podle prvního odstavce § 143 trestního zákoníku (tedy, že neporušila některou z důležitých povinností, vyplývajících ze silničního zákona). Dopravní nehody jsou totiž jedny z nejsložitějších případů k řešení. Málokdy se totiž stane, že je jednoznačný viník. Většina lidí má představu, že vždy je vše jasné, obviněný jel příliš rychle nebo byl opiliý a není tedy co řešit. Opak je pravdou, dopravní nehody v naprosté většině případů nejsou výsledkem do očí bijícího porušení dopravních předpisů, ale výsledkem souhry náhod (ke kterým samozřejmě přispěl řidič, resp, většinou více řidičů najednou), zkrátka jak se říká, že někdo byl ve špatnou chvíli na špatném místě. Tím samozřejmě nechci zlehčovat vinu dané řidičky ani obhajovat soudní rozhodnutí, jen se snažím vysvětlit, že to nemusí být tak jednoznačné, jak se to vám může jevit.

Předpokládám s ohledem na trest a s ohledem na to, že znáte výsledek trestního řízení, že ve věci nebylo rozhodováno rozsudkem při jednání, ale pouze tzv. od stolu, tedy trestním příkazem. Vy jako poškozená nemáte právo podat proti trestnímu příkazu odpor (je to v podstatě totéž, co odvolání), ale může si odpor podat státní zástupce. Pokud tedy nesouhlasíte s rozhodnutím soudu, jediná cesta, jak se domoci zrušení trestního příkazu, je přesvědčit státního zástupce, aby si podal proti trestnímu příkazu odpor. Jestliže ještě neuplynula lhůta k podání odporu (osm dnů od doručení), klidně za státním zástupcem zajděte a zkuste se s ním domluvit. Počítejte ale s tím, že i když odpor bude podán a bude rozhodováno rozsudkem, tak stejně nebudete mít právo si podat proti rozsudku odvolání do viny či trestu. Jako poškozená si můžete podat odvolání pouze do výroku o náhradě škody, proti jiným výrokům rozsudku (tedy proti rozhodnutí o vině a trestu) vám odvolání stejně nepřísluší.

Než položíte dotaz, projděte si celé fórum i další články, kterých je zde dostatek. Najdete tu přehledný Výklad pojmů, Vzory trestních oznámení, odvolání, žádostí a dalších písemností, Odpovědi na nejčastěji kladené dotazy, Popisy nejčastějších trestných činů včetně trestních sazeb, Adresář soudů a mnoho dalšího. Využijte menu v pravém sloupci. Pokud se rozhodnete dotaz položit, přečtěte si také návod na používání tohoto fóra.
31.1.2011
13:02
Hana333

Jen se ptám
Příspěvků: 2
Člen od:
31.1.2011
Offline

dobry den strasne moc vam dekuji za odpoved ,ano tento § 143 odst.1,2 tam mame,takze pani dostala trest za usmrc.z nedbal.a ne za to ze porusila dopravni predpis.Nevim jak tak mohl soudce rozhodnout,protoze bylo jasne ze ona tam nemela co delat.vim ze neznate podrobnosti,ale vse je moc divne,soud probehl moc rychle a na statniho zastupce nemam kontakt a advokat mi rekl ze by se stejne semnou nebavil.pani usmrtila 2 mlade lidi a trest ma jen zakaz rizeni,tomu se mi nechce ani verit jak to v tomto statu funguje,vim ze to nechtela udelat ale mela by za to byt potrestana,ne takto.ted jsem mluvila se statnim zastupcem a pry podal odpor takze mozna spravedlnost bude pro ty 2 mlade bajecne kluky.strasne moc vam dekuji za pomoc protoze bez vas bych ani nevedela ze mohu kontakt.statniho zastupce.moc dekuji a preji pekny den

Časové pásmo:Europe/Prague

Nejvíce uživatelů online: 1460

Právě Online:
6 Host(ů)

Právě prohlíží tuto stránku:
1 Host(ů)

Nejčastější autoři:

VeronikaKo: 28

Sona: 14

JaroslavD: 13

borec1: 12

ivana29: 12

Statistika členů:

Hostů: 1611

Členů: 977

Moderatorů: 1

Administrátorů: 2

Statistika fóra

Skupiny:6

Fóra:18

Témata:432

Příspěvky:7867

Nejnovější členové: yabanci, majdulik22

Moderátoři: admin: 3997

Administrátoři: admin: 3997, martin.sedlacek: 0