Dobrý den
Neregistrovaný návštěvník

Přihlásit
Fórum je momentálně uzamčené nebo je určeno jen pro čtení

RSS tématu
Podmíněný trest a peněžitý trest
11.5.2011
13:08
admin

Odpovídám
Příspěvků: 3997
Člen od:
16.10.2008
Offline

julin637 napsal(a):

Je to tedy spíše otázka morální a mravní nebo to může mít v budoucnu nějaké zásadní následky, pokud by se ukázalo, že jsem toto zamlčel?

Na vaše otázky najdete odpovědi na fóru v rubrice týkající se rejstříku trestů a zahlazení a také v několika samostatných článcích na těchto stránkách. Budu proto stručný. Na Czechpoint běhat nemusíte, o zahlazení odsouzení bude vydáno usnesení, které vám bude soudem doručeno. Pokud jde o to, co říkat při pohovorech, tak je to otázka opravdu jen morální. Pokud bude odsouzení zahlazeno, hledí se na vás, jako byste odsouzen nebyl a tak na sebe můžete hledět i vy. je tedy na vás, co při pohovoru řeknete.

 

Než položíte dotaz, projděte si celé fórum i další články, kterých je zde dostatek. Najdete tu přehledný Výklad pojmů, Vzory trestních oznámení, odvolání, žádostí a dalších písemností, Odpovědi na nejčastěji kladené dotazy, Popisy nejčastějších trestných činů včetně trestních sazeb, Adresář soudů a mnoho dalšího. Využijte menu v pravém sloupci. Pokud se rozhodnete dotaz položit, přečtěte si také návod na používání tohoto fóra.
22.6.2011
13:40
julin637

Zajímá mě to
Příspěvků: 6
Člen od:
8.4.2011
Offline

Dobrý den, po delší době jsem nucen zeptat se na jednu, pro mě velmi důležitou věc. Nutno říct, že vše probíhá tak, jak jste mi psali do předešlých odpovědí, což je bohužel tragedie. Před dvěma měsíci jsem ihned poté, co mi bylo doručeno osvědčení, zaslal soudu žádost o zahlazení odsouzení (podmíněný trest + peněžitý trest, od jehož úhrady uběhlo několik let). Dnes jsem se pokusil dotazovat na soudu, v jaké fázi se žádost nachází a paní úřednice mi sdělila, že se žádost zevrubně prošetřuje a shromažďují se podklady, aby mohlo být žádosti vyhověno. Měl jsem za to, že tyto zevrubné informace se dávaly dohromady pro účely vydání osvědčení, že tedy zahlazení odsouzení je následně již pouze formální záležitost, ale zdá se, že tomu tak není. Takže soud opětovně shromažďuje v rozpětí 4 měsíců tytéž informace a podklady, na základě kterých již vydal usnesení o osvědčení ve zkušební době, aby nyní mohl zahladit odsouzení, resp. osvědčit, že jsem po úhradě peněžitého trestu žil řádný život? Nebo hledají nějaké další informace, které předtím neměli? Já vůbec těm procesům nerozumím, obecně to chápu, měl jsem v rámci jednoho odsouzení 2 tresty, ale on se nedá jeden balík podkladů použít pro osvědčení i zahlazení, nebo co tam vlastně teď zkoumají a kolik času na to mají? Opravdu se v tom začínám ztrácet? Nevím, jak si teď plánovat budoucnost, nemám totiž absolutně představu, jestli se mám v souvislosti s termínem čistého RT smířit s týdny, měsíci či roky? Mnohokrát děkuju za info.

22.6.2011
16:39
admin

Odpovídám
Příspěvků: 3997
Člen od:
16.10.2008
Offline

julin637 napsal(a):

Nebo hledají nějaké další informace, které předtím neměli? 

Vaše úvaha je naprosto logická. Nevím, proč ve vašem případě soud vyžaduje nové informace, možná k tomu má nějaký důvod a možná je to jen stereotypní práce bez přemýšlení úředníka, který věc vyřizuje. Rozhodně bych se ale nebál, že to je záležitost na roky, většinou to je otázka týdnů, ale různé soudy jsou různě zatíženy a tomu odpovídají i jejich "dodací lhůty". Teď přes léto to navíc může být prodlouženo i tím, že je období dovolených, což samozřejmě tempo práce také zpomalí.

Než položíte dotaz, projděte si celé fórum i další články, kterých je zde dostatek. Najdete tu přehledný Výklad pojmů, Vzory trestních oznámení, odvolání, žádostí a dalších písemností, Odpovědi na nejčastěji kladené dotazy, Popisy nejčastějších trestných činů včetně trestních sazeb, Adresář soudů a mnoho dalšího. Využijte menu v pravém sloupci. Pokud se rozhodnete dotaz položit, přečtěte si také návod na používání tohoto fóra.
23.6.2011
11:56
julin637

Zajímá mě to
Příspěvků: 6
Člen od:
8.4.2011
Offline

Dobrý den, chci vám napsat jednu informaci, jen tak pro zajímavost. Dnes jsem osobně zašel na trestní oddělení okresního soudu, abych se tam pokusil získat opravdu relevantní informace o postupu při zahlazení odsouzení. Musím říct, že jsem byl naprosto ohromen. Úřednice, jejíž nulové právní povědomí a méně než laické znalosti problematiky zahlazování odsouzení, se mi velmi neobratně snažila vysvětlit, že soud skutečně OPĚTOVNĚ sbírá podklady pro posouzení žádosti, tedy tytéž podklady, které již jednou získal pro účely vydání usnesení o osvědčení, a kterých je plný spis, jak jsem měl možnost vidět poté, co ona úřednice pro ten spis došla. Pominu, že vzhledem k vrstvě usazeného prachu a otiskům, které v něm paní s každým dotykem zanechávala, bylo jasné, že ho nikdo neměl několik měsíců v ruce. Výsledkem mé návštěvy byl příslib této úřednice, že spis v co nejkratší době předloží soudci k posouzení, samozřejmě s významnou poznámkou ..."nemohu vám ale nic slíbit".... Jestli to opravdu udělá mohu jen stěží odhadnout. Opravdu obdivuhodná efektivita práce. Beru to ovšem tak, že jsem si toto způsobil sám, takže se snažím být trpělivý. Jen mě štve fakt, že k odsouzení je cesta mnohdy nenormálně rychlá a přímá, proti tomu pak, očistný proces je hotová anabáze.

Vám chci mnohokrát poděkovat za rady, které jste mi dali, moc mi to pomohlo zorientovat se v problematice, pevně věřím, že to již v budoucnu nebudu potřebovat. Ještě jednou díky.

2.9.2011
15:03
julin637

Zajímá mě to
Příspěvků: 6
Člen od:
8.4.2011
Offline
10

Dobrý den, po více jak 2 měsících si dovoluji  ještě jednou napsat, nemám však žádný dotaz (vlastně ano, je úplně na konci), jde pouze o lakonické konstatování toho, že jsem se za celou tu dobu nepohnul ani o milimetr kupředu. Je to buď k pláči nebo k vzteku.... Dnes už vím, proč si soudy stěžují, že nestíhají, že jsou zavaleny spoustou práce, kterou nezvládají v termínech řešit. Určitě by bylo možné ten důvod nějak trefně pojmenovat, ale nestojí to za námahu.. Denně se obaluji trpělivostí a pokud by bylo možné ji zhmotnit, byl bych jednoznačně největším zápasníkem sumo na světě. Intenzivně si dopisuji s předsedkyní senátu, která mi sporadicky, prostřednictvím místopředsedy odepisuje, závěr je však vždy stejný, tzn. postup soudu je standardní. Pravda, byly prázdniny a dovolené, ale představte si, že vyšší soudní úřednice, odcházející na dovolenou předala spis své kolegyni, která na tu dovolenou odešla jen o několik dnů později. Takže všichni byli na dovolené a po návratu pak horko těžko ten spis hledali a navazovali na již provedené úkony, protože mezitím prošel rukama několika úředníků. A v tomto duchu, pomalu a rozvážně protekly mezi prsty dva měsíce.

Nemám problém se sebereflexí, takže připouštím, že pokud bych se ničeho nedopustil a byl slušným a řádným občanem, tyto problémy bych nemusel řešit, ale stalo se, a protože nejsem žádný recidivista, očekával bych od soudu stejné tempo s jakým mě odsoudil i při procesu očištění. Není tomu tak. V praxi to vlastně znamená jedno, pokud je trest odnětí svobody podmínečně odložen na zkušební dobu např. 18 měsíců, spontánně se po jejím uplynutí všechny negativní důsledky samotného odsouzení prodlužují cca o jeden další rok. Mám tím na mysli výpis z RT za předpokladu, že se odsouzený osvědčí. To je tragedie pro lidi, kteří výpis z RT potřebují pro svou práci, ať už současnou nebo novou. Umím si  představit, že takový stav může mnoho lidí ekonomicky i sociálně významně poznamenat.

Uvědomuji si v tuto chvíli, že bych měl vlastně jeden dotaz a s tím spojenou prosbu o radu. Na trestním odd. je slečna, která už mě zná, telefonem jsme spolu mluvili snad 56x, nabývám dojmu, že se mnou upřímně soucítí. Trpělivě se mi snaží dávat informace o vývoji, akorát ani ona, ani nikdo jiný mi nedokáže ani naznačit časový horizont, kdy bych mohl obdržet ono usnesení. Pokaždé mi však řekne, že AŽ mi to tedy přijde, ať hned neletím pro výpis, že musím počkat na nabytí právní moci, tedy 15 dnů. Moje otázka zní: mohu tuto lhůtu pro nabytí právní moci nějak zkrátit? Protože i těch několik dnů hraje velmi významnou roli. Vzdát se možnosti odvolání apod.?

Děkuji vám předem za odpověď a pokud čtete moje postřehy, díky za trpělivost.

Časové pásmo:Europe/Prague

Nejvíce uživatelů online: 1460

Právě Online:
7 Host(ů)

Právě prohlíží tuto stránku:
1 Host(ů)

Nejčastější autoři:

VeronikaKo: 28

Sona: 14

JaroslavD: 13

borec1: 12

ivana29: 12

Statistika členů:

Hostů: 1611

Členů: 977

Moderatorů: 1

Administrátorů: 2

Statistika fóra

Skupiny:6

Fóra:18

Témata:432

Příspěvky:7867

Nejnovější členové: yabanci, majdulik22

Moderátoři: admin: 3997

Administrátoři: admin: 3997, martin.sedlacek: 0