Dobrý den
Neregistrovaný návštěvník

Přihlásit
Fórum je momentálně uzamčené nebo je určeno jen pro čtení

RSS tématu
Trestný čin versus přestupek
22.8.2010
23:22
Pavel
Host

Dobrý den,

 

rád bych se zeptal, zda se čin nejprve posuzuje jako trestný čin a až následně na základě dalších důkazů se přejde např. k přestupkovému řízení. V zásadě jde o to, že člověk má právo omezit cizí osobu na osobní svobodě pokud se daná osoba dopustí trestného činu; platí to ovšem i pro přestupky? Např. někdo mi rozbije okno od auta a způsobí tím škodu do 5000 Kč, mohu ho v takovém případě zadržet? A pokud bych tak učinil, nehrozilo by mi (v případě přestupku), že mne zažaluje za omezení na osobní svobodě?

 

Děkuji

23.8.2010
10:42
admin

Odpovídám
Příspěvků: 3997
Člen od:
16.10.2008
Offline

Pavel řekl/a:

V zásadě jde o to, že člověk má právo omezit cizí osobu na osobní svobodě pokud se daná osoba dopustí trestného činu; platí to ovšem i pro přestupky?


Osobní svobodu osoby, která byla přistižena při trestném činu nebo bezprostředně poté, smí omezit kdokoli, pokud je to nutné ke zjištění její totožnosti, k zamezení útěku nebo k zajištění důkazů (jde o  tzv. občanské zadržení). Zadrženou osobu je povinen ihned předat policejnímu orgánu a pokud to není možné, tak alespoň omezení osobní svobody tomuto orgánu bez odkladu oznámit. Takže u trestného činu je to jasné. Pokud jde o přestupek, zákon tuto možnost nijak neřeší, což v podstatě znamená, že zadržení osoby přichycené při přestupku není možné. V mnoha případech ale není od začátku jasné, zda půjde o přestupek nebo trestný čin. Vezměte si např. krádež - pachatel vám ukradne věc za 1.000,- Kč, což by ve většině případů nebyl trestný čin. Jestliže ale byl tento pachatel v posledních třech letech za krádež odsouzen, tak už to trestný čin je. Vy ale tohle nevíte a pachatel vám to dobrovolně neřekne, zjistí to až policie z rejstříku trestů. Takže to můžete risknout a zkusit ho zadržet. Když se pak zjistí, že to byl jenom přestupek, mohl by vás pachatel žalovat na ochranu osobnosti (trestní stíhání pro omezování osobní svobody by v úvahu zřejmě nepřicházelo, pokud byste zadrženého okamžitě předal policii). A protože nejsme v Americe, tak si troufnu tvrdit, že s takovou žalobou by u českého soudu pachatel neuspěl. To už ale je věc občanskoprávní a je možné, že by vše bylo jinak.

Než položíte dotaz, projděte si celé fórum i další články, kterých je zde dostatek. Najdete tu přehledný Výklad pojmů, Vzory trestních oznámení, odvolání, žádostí a dalších písemností, Odpovědi na nejčastěji kladené dotazy, Popisy nejčastějších trestných činů včetně trestních sazeb, Adresář soudů a mnoho dalšího. Využijte menu v pravém sloupci. Pokud se rozhodnete dotaz položit, přečtěte si také návod na používání tohoto fóra.
15.9.2010
16:38
Marty
Host

Dobrý den, v červenci 09 mi byl zadržen ŘP, jelikož jsem při kontrole nadýchal přes 1 promile alkoholu, poté jsem byl odevzdat v nemocnici vzorek moči, ve které jsem měl dle 2 znaleckých posudků 0,29 promile alkoholu v krvi v době kontroly. Soudce mne přesto 3x odsoudil z ohrožení pod vlivem návykové látky a pomohlo až 2 odvolání u krajského soudu, který věc podstoupil Měst. úřadu jako přestupek. Paradoxní ovšem je, že od doby kontroly uplynul více než jeden rok. Otázka tedy zní: Můžou mne potrestat u správního řízení, pokud je případ delší než rok? Vrátí mi ŘP ihned nebo musím dělat přezkoušení, když jsem vlastně nebyl potrestán, ale doba je delší než 1 rok?

15.9.2010
16:42
admin

Odpovídám
Příspěvků: 3997
Člen od:
16.10.2008
Offline

Marty řekl/a:

 od doby kontroly uplynul více než jeden rok. Otázka tedy zní: Můžou mne potrestat u správního řízení, pokud je případ delší než rok? Vrátí mi ŘP ihned nebo musím dělat přezkoušení, když jsem vlastně nebyl potrestán, ale doba je delší než 1 rok?


Je sice pravda, že přestupek se promlčuje ve lhůtě jednoho roku, ale po dobu, během níž probíhá pro ten stejný skutek přestupkové řízení, promlčecí doba neběží. Nic tedy nebrání tomu, aby správní úřad přestupek projednal. Řidičský průkaz vám proto teď vrácen nebude. Vrácen vám bude nejdříve po rozhodnutí přestupkového úřadu, případně po vykonání sankce zákazu činnosti, pokud vám bude uložena. Doba jednoho roku, po níž se vyžaduje přezkoušení, se počítá až od právní moci rozhodnutí, kterým byl zákaz řízení uložen. Je tedy pravděpodobné, že přezkoušení dělat nebudete muset. Pokud vám totiž úřad uloží zákaz na dva roky, započítá se vám do trestu doba ode dne zadržení, ale pro účely přezkoušení se bude počítat jen doba od právní moci rozhodnutí.

Než položíte dotaz, projděte si celé fórum i další články, kterých je zde dostatek. Najdete tu přehledný Výklad pojmů, Vzory trestních oznámení, odvolání, žádostí a dalších písemností, Odpovědi na nejčastěji kladené dotazy, Popisy nejčastějších trestných činů včetně trestních sazeb, Adresář soudů a mnoho dalšího. Využijte menu v pravém sloupci. Pokud se rozhodnete dotaz položit, přečtěte si také návod na používání tohoto fóra.
18.9.2010
22:42
Marty
Host

Děkuji za odpověď, nicméně ještě jedna otázka:

Můžu dostat trest zákazu řízení na 2 roky, když je v mém případě prokazetelné pouze 0,29 promile v době řízení dle znaleckých posudků na základě odebraného vzorku moči?

Časové pásmo:Europe/Prague

Nejvíce uživatelů online: 1460

Právě Online:
10 Host(ů)

Právě prohlíží tuto stránku:
1 Host(ů)

Nejčastější autoři:

VeronikaKo: 28

Sona: 14

JaroslavD: 13

borec1: 12

ivana29: 12

Statistika členů:

Hostů: 1611

Členů: 977

Moderatorů: 1

Administrátorů: 2

Statistika fóra

Skupiny:6

Fóra:18

Témata:432

Příspěvky:7867

Nejnovější členové: yabanci, majdulik22

Moderátoři: admin: 3997

Administrátoři: admin: 3997, martin.sedlacek: 0