Dobrý den
Neregistrovaný návštěvník

Přihlásit
Fórum je momentálně uzamčené nebo je určeno jen pro čtení

RSS tématu
Trestněprávní odpovědnost při sportu
13.12.2012
21:24
HonzaM
Host

Dobrý den,

   během fotbalovém utkání při snaze odkopnout míč jsem bohužel způsobil protihráči otevřenou frakturu obou kostí nohy. Někdo z okolí poškozeného na mě zřejmě ze msty a ve snaze "vytřískat" ze mě co nejvíce peněz pro poškozeného, podal trestní oznámení pro úmyslný trestný čin těžkého ublížení na zdraví a celá věc by zřejmě byla Policií ČR odložena pro neprokázání úmyslu zranit protihráče, jelikož však jsem zaměstnán jako příslušník bezpečnostního sboru, dostala celé řízení na starost Generální inspekce bezpečnostních sborů. Ta mé jednání překvalifikovala jako nedbalostní trestný čin a vše směřovalo i vzhledem k mé bezúhonnosti, životu, který vedu, i snaze odškodnit poškozeného (nahlásil jsem škodnou událost pojišťovně, protože mám uzavřeno pojištění z občanské odpovědnosti) k podmíněnému zastavení trestního stíhání. Bohužel však státnímu zástupci nestačilo splnění výše uvedených podmínek pro zastavení trestního stíhání, a tak celou věc předal soudci okresního soudu. Celé řízení se neskutečně protahuje díky laxnosti poškozeného, který nebyl během půl roku schopen vyčíslit náhradu utrpěné škody a požádat písemně pojišťovnu o uplatnění náhrady škody. Před dvěma týdny toto konečně poškozený učinil a byla mu pojišťovnou proplacena částka přes 100 tisíc korun českých za necelé tři měsíce léčení, bolestné, ušlou mzdu, náklady na advokáta a na cestovní výdaje. Bohužel ani proplacení této částky na účet poškozeného, velmi pozitivní posudky na mou osobu ze strany zaměstnavatele, z obce, kde mám vedené trvalé bydliště, posudek Probační a mediační služby, kde je popsán velmi laxní a neuspokojivý přístup poškozeného k celé věci pracovnicí Probační služby, soudci nestačí k tomu, aby trestní stíhání podmíněně zastavil. Proto stanovil termín hlavního líčení, avšak nechápu, co se při hlavním líčení bude řešit, když jsem svou vinu přiznal (byla to má noha, která při snaze odkopnout míč zlomila nohu soupeře), náhrada škody byla uhrazena, vyjádřil jsem nad zraněním poškozeného lítost atd..Mohl bych Vás poprosit o Váš názor na celou věc.       

13.12.2012
21:47
admin

Odpovídám
Příspěvků: 3997
Člen od:
16.10.2008
Offline

HonzaM napsal(a)
Dobrý den,

   během fotbalovém utkání při snaze odkopnout míč jsem bohužel způsobil protihráči otevřenou frakturu obou kostí nohy.     

S podobným případem jsem se v praxi setkal a musím konstatovat, že to nejde zobecnit.  Vy v každém případě nesete občanskoprávní odpovědnost za škodu, kterou jste způsobil. Pokud jde ale o odpovědnost trestní, je to složitější posuzování. Fotbal je hra, kterou již sama svou podstatou zvyšuje riziko zranění. Každý hráč musí počítat s tím, že při hře bude zraněn nebo že sám může někoho zranit. Samozřejmě každý musí hrát tak, aby se to nestalo, na druhou stranu, když chcete protihráči sebrat míč, tak prostě do určité "kolize" jít musíte. Pokud přitom dojde ke zranění, posuzuje se, zda jste jednal podle pravidel fotbalu, zda jste dodržel potřebnou a běžnou míru opatrnosti, zda váš zákrok vyplynul ze hry nebo zda se jednalo o samoúčelné "sestřelení" soupeře, atd. Dynamičnost celé hry tedy znesnadňuje rozhodnutí o míře zavinění. Nevím, jak to dopadne s vámi, ale podobným případem se zabýval i nejvyšší soud, který konstatoval, že hráč fotbalu může být trestně odpovědný za zákrok, který způsobí. Další je ale otázka trestu. V případě projednávaném nejvyšším soudem to skončilo tak, že soud uznal obviněného vinným, ale upustil od uložení trestu, takže odsouzený ani neměl záznam v rejstříku trestů. Nevím, proč státní zástupce ani soud vaše trestní stíhání podmíněně nezastavili, podle toho, co píšete, jste základní podmínky splnil, ale oni v tom zřejmě vidí ještě nějaký další problém. Doporučuji obrátit se na advokáta a nechat se jím zastupovat. Pokud by to směřovalo k tomu, že by poškozený požadoval další peníze, doporučuji rovněž to oznámit pojišťovně, neboť je to i v jejím zájmu, aby nemusela více platit.

Než položíte dotaz, projděte si celé fórum i další články, kterých je zde dostatek. Najdete tu přehledný Výklad pojmů, Vzory trestních oznámení, odvolání, žádostí a dalších písemností, Odpovědi na nejčastěji kladené dotazy, Popisy nejčastějších trestných činů včetně trestních sazeb, Adresář soudů a mnoho dalšího. Využijte menu v pravém sloupci. Pokud se rozhodnete dotaz položit, přečtěte si také návod na používání tohoto fóra.

Časové pásmo:Europe/Prague

Nejvíce uživatelů online: 1460

Právě Online:
14 Host(ů)

Právě prohlíží tuto stránku:
1 Host(ů)

Nejčastější autoři:

VeronikaKo: 28

Sona: 14

JaroslavD: 13

borec1: 12

ivana29: 12

Statistika členů:

Hostů: 1611

Členů: 977

Moderatorů: 1

Administrátorů: 2

Statistika fóra

Skupiny:6

Fóra:18

Témata:432

Příspěvky:7867

Nejnovější členové: yabanci, majdulik22

Moderátoři: admin: 3997

Administrátoři: admin: 3997, martin.sedlacek: 0