Dobrý den
Neregistrovaný návštěvník

Přihlásit
Fórum je momentálně uzamčené nebo je určeno jen pro čtení

RSS tématu
Služba v cizím vojsku
19.10.2009
12:24
Lukas Mertlik
Host

Dobrý den, toto jsem našel v novém zákoníku:

"(1) Občan České republiky, který v rozporu s jiným právním předpisem koná službu ve vojsku nebo ozbrojených silách jiného státu, bude potrestán odnětím svobody až na pět let.
(2) Odnětím svobody na tři léta až deset let bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 za stavu ohrožení státu nebo za válečného stavu."

Z toho jsem pochopil, že služba v cizím vojsku je možná. Zajímalo by mne jak by měl člověk postupovat a kde může dostat nějaké povolení ke službě v cizím vojsku. konkrétně se mi jedná o cizineckou legii ve Francii. Děkuji za odpověď.

19.10.2009
13:51
admin

Odpovídám
Člen od:
16.10.2008

Lukas Mertlik řekl/a:

Z toho jsem pochopil, že služba v cizím vojsku je možná. Zajímalo by mne jak by měl člověk postupovat a kde může dostat nějaké povolení ke službě v cizím vojsku. konkrétně se mi jedná o cizineckou legii ve Francii. Děkuji za odpověď.

Služba v cizím vojsku i nadále zůstává trestným činem, pokud to nedovoluje zvláštní zákon. V daném případě jde o branný zákon, podle něhož může službu v cizích ozbrojených silách povolit jen prezident republiky. Žádost o takové povolení se podává u ministerstva obrany, které obstará vyjádření ministerstva vnitra a ministerstva zahraničí a předloží ji prezidentovi. Pokud budete mít povolení prezidenta, nebude vaše jednání trestným činem.

Trestné také není, pokud vedle českého státního občanství máte i občanství státu, do jehož armády chcete vstoupit. Nejsem si ale jistý, zda by se to mohlo uplatnit i na francouzskou cizineckou legii, která podle mých informací, které nejsou nijak podrobné, není oficiální státní francouzskou armádní jednotkou.

Než položíte dotaz, projděte si celé fórum i další články, kterých je zde dostatek. Najdete tu přehledný Výklad pojmů, Vzory trestních oznámení, odvolání, žádostí a dalších písemností, Odpovědi na nejčastěji kladené dotazy, Popisy nejčastějších trestných činů včetně trestních sazeb, Adresář soudů a mnoho dalšího. Využijte menu v pravém sloupci. Pokud se rozhodnete dotaz položit, přečtěte si také návod na používání tohoto fóra.
20.10.2009
14:28
Lukas Mertlik
Host

Děkuji za rychlou reakci, na jejím základě jsem psal na Ministerstvo obrany. Přišla mi následující odpověď, pokud by to v budoucnu někoho dalšího zajímalo.

"Dobrý den,

podle novelizovaného branného zákona může „bez souhlasu prezidenta vstoupit občan do ozbrojených sil jiného státu za předpokladu, že tento stát je členem mezinárodní organizace zajišťující společnou obranu proti napadení, již je ČR členem“. Tolik citace z § 34 odst. 4 branného zákona. Pro Vás to znamená, že pokud chcete vstoupit do cizinecké legie, je to vstup do francouzské armády, která je společně s námi v NATO, proto není nutný souhlas prezidenta.

S pozdravem Jan Pejšek

Tiskova a informacni sluzba

Ministerstva obrany Ceske republiky"

1.9.2014
8:48
Martin Bittner
Host

§ 321 Služba v cizích ozbrojených silách
(1) Občan České republiky, který v rozporu s jiným právním předpisem koná službu ve vojsku nebo ozbrojených silách jiného státu, bude potrestán odnětím svobody až na pět let.
(2) Odnětím svobody na tři léta až deset let bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 za stavu ohrožení státu nebo za válečného stavu.

1. Co jsou ozbrojené síly jiného státu a co je to služba?

2. Jak zákon řeší činnost soukromých žoldáckých agentur, působících například v Iráku, Lybii, Sýrii, na Ukrajině? Mohu zákon chápat tak, že pokud někdo nebojuje v ozbrojené síle jiného státu, ale v rámci soukromé společnosti (například brání obležené město, kde vykonává práci ochranky), tak je vše legální?

3. Pamatuje nějak zákon nebo je vůbec nějak trestné jet například na Ukrajinu a tam se připojit k povstání / potlačovat ho v rámci dobrovolných sborů například? Tedy pokud někdo jde bojovat ne jako soukromý žoldák a za peníze, ale z přesvědčení? Objevily se například články, že několik set muslimů z Velké Británie takto jelo bojovat do Sýrie proti Asadovi. Co pokud by to byli čeští muslimové (kdokoli jiný). Existují zákony, které upravují nebo omezují možnost občanů jet připravovat převrat proti vládě do jiného státu, či naopak takovému převratu bránit?

4. Hypoteticky. Pokud by někdo chtěl českého občana obvinit, že podle třeba videa na Youtube a vlastních slov s granátometem bránil obležené město a střílel na útočníky... Je vůbec taková věc možná a dává podle českého zákona smysl? Nebo je to i tak vlastně nejspíš obrana vlastního života - života jiných a samotný fakt, že tam ten člověk jel dobrovolně, podstoupil výcvik a vyzbrojil se zákon řešit nebude?

5. Jaké za uvedené věci hrozí tresty? A co je třeba prokázat, aby mohly být uděleny?

1.9.2014
19:36
admin

Odpovídám
Člen od:
16.10.2008

Tohle není úplně běžný trestný čin, sám jsem se s ním v praxi ještě nesetkal, takže jen takhle doma od stolu vám k tomu moc nepovím. Vydržte ale, pokusím se k tomu něco nastudovat.

Než položíte dotaz, projděte si celé fórum i další články, kterých je zde dostatek. Najdete tu přehledný Výklad pojmů, Vzory trestních oznámení, odvolání, žádostí a dalších písemností, Odpovědi na nejčastěji kladené dotazy, Popisy nejčastějších trestných činů včetně trestních sazeb, Adresář soudů a mnoho dalšího. Využijte menu v pravém sloupci. Pokud se rozhodnete dotaz položit, přečtěte si také návod na používání tohoto fóra.

Časové pásmo:Europe/Prague

Nejvíce uživatelů online: 1460

Právě Online:
24 Host(ů)

Právě prohlíží tuto stránku:
1 Host(ů)

Nejčastější autoři:

VeronikaKo: 28

Sona: 14

JaroslavD: 13

borec1: 12

ivana29: 12