Dobrý den
Neregistrovaný návštěvník

Přihlásit
Fórum je momentálně uzamčené nebo je určeno jen pro čtení

RSS tématu
Povinnost nahradit škodu v trestním řízení
3.3.2010
10:05
Jan Král
Host
11

Zaujalo mě toto téma. Nevíte, prosím, jak je to s pojištěním? Pokud část škody způsobené trestným činem je hrazena z pojištění majetku poškozeného jeho pojišťovnou a část ne, předpokládám, že v trestním řízení může proti pachateli poškozený uplatnit jen škodu neuhrazenou mu pojišťovnou. A pojišťovna si to musí na škůdci vymáhat sama? Nebo může pojišťovna chtít, aby poškozený požadoval zavázání pachatele k náhradě celé jím způsobené škody? Příp. je tam regres pro pojišťovnu? (Nejedná se o zdravotní pojištění, ale pojištění majetku).

3.3.2010
11:54
admin

Odpovídám
Příspěvků: 3997
Člen od:
16.10.2008
Offline

Jan Král řekl/a:

Zaujalo mě toto téma. Nevíte, prosím, jak je to s pojištěním?


 

Pokud je poškozený pojištěn a pojišťovna mu škodu způsobenou trestným činem nahradí, přechází právo na náhradu škody ze zákona přímo na pojišťovnu, a to až do výše vyplaceného pojistného plnění. pojišťovna tak v podstatě nastupuje na místo poškozeného a může se k trestnímu stíhání připojit s požadavkem na náhradu škody. Pokud poškozenému byla škoda pojišťovnou uhrazena pouze z části (např. kvůli spoluúčasti), tak pojišťovna uplatní nárok na náhradu škody ve výši vyplaceného pojistného plnění a zbytek si může uplatnit přímo sám poškozený.

Jak se má poškozený kvůli pojišťovně chovat, to upravují smlouvy jednotlivých pojišťoven, takže to nelze zobecnit. obvykle ale pojišťovna trvá na tom, aby událost byla řešena a zadokumentována policií, zda má některá pojišťovna ve smlouvě, že poškozený musí uplatnit požadavek na náhradu škody, to nevím.

Poměrně často se stává, že požadavek na náhradu škody uplatní jak sám poškozený, tak i pojišťovna. V takovém případě soud přizná náhradu pojišťovně ve vyplacené výši a poškozenému zbytek do celkové prokázané škody a v ostatním ho musí odkázat na řízení občanskoprávní.

Může se ale stát, že poškozený neuvede, že je pojištěn, přičemž mu ve skutečnosti škoda byla nahrazena pojišťovnou, která se ale z nějakého důvodu k trestnímu stíhání nepřipojila. Pak může dojít k tomu, že takovému poškozenému soud přizná právo na náhradu škody v plné výši. Je to obvykle v případech, kdy poškozený uplatnil požadavek na náhradu škody už při prvním výslechu na policii a teprve později mu byla škoda hrazena pojišťovnou a tento poškozený pak už  u soudu nevypovídal. Pokud by mu odsouzený na základě takového rozsudku platil náhradu škody, jednalo by se o bezdůvodné obohacení a poškozený by byl povinen přeplatek vrátit pojišťovně. Pokud byl ale poškozený vědomě zapřel, že mu byla škoda hrazena pojišťovnou, jednalo by se z jeho strany v podstatě o trestný čin podvodu nebo alespoň o majetkový přestupek.

Než položíte dotaz, projděte si celé fórum i další články, kterých je zde dostatek. Najdete tu přehledný Výklad pojmů, Vzory trestních oznámení, odvolání, žádostí a dalších písemností, Odpovědi na nejčastěji kladené dotazy, Popisy nejčastějších trestných činů včetně trestních sazeb, Adresář soudů a mnoho dalšího. Využijte menu v pravém sloupci. Pokud se rozhodnete dotaz položit, přečtěte si také návod na používání tohoto fóra.
13.12.2010
9:13
Alena
Host

Dobry den, jsem obzalovana, nejsou zadne prime dukazy, ale bohuzel mi bylo receno, ze to pujde pred soud. Mam advokata. Chtela bych se zeptat pokud tento spor vyhraji ja jako obzalovana mohu po skonceni pripadu narokovat vydaje/vydaje ktere jsem zaplatila svemu advokatovi/ po zalovane strane? A popripade soudni vydaje – ty bude platit soud nebo je bude narokovat take po zalovane strane? Pokud ano, za jakych podminek se tyto vydaje narokuji nebo jestli to mam nechat na mem adbokatovi, ktery vse vyridi. Dekuji za informaci

 

13.12.2010
10:35
admin

Odpovídám
Příspěvků: 3997
Člen od:
16.10.2008
Offline
14

Alena napsal(a):

Chtela bych se zeptat pokud tento spor vyhraji ja jako obzalovana mohu po skonceni pripadu narokovat vydaje/vydaje ktere jsem zaplatila svemu advokatovi/ po zalovane strane?


Pokud budete obžaloby zproštěna, tak samozřejmě náklady soudu nese stát. Vaše výdaje budete také moci po státu požadovat (konkrétně na ministerstvu spravedlnosti, většinou to je tak, že to zařizuje advokát, která vás v daném řízení zastupoval.
Než položíte dotaz, projděte si celé fórum i další články, kterých je zde dostatek. Najdete tu přehledný Výklad pojmů, Vzory trestních oznámení, odvolání, žádostí a dalších písemností, Odpovědi na nejčastěji kladené dotazy, Popisy nejčastějších trestných činů včetně trestních sazeb, Adresář soudů a mnoho dalšího. Využijte menu v pravém sloupci. Pokud se rozhodnete dotaz položit, přečtěte si také návod na používání tohoto fóra.
28.2.2011
11:24
Šárka
Host
15

Dobrý den,

 

jak má odsouzený uhradit škodu v trestním řízení, když má zákaz konaktovat poškozeného? Jak uhradit škodu?

Časové pásmo:Europe/Prague

Nejvíce uživatelů online: 1460

Právě Online:
24 Host(ů)

Právě prohlíží tuto stránku:
1 Host(ů)

Nejčastější autoři:

VeronikaKo: 28

Sona: 14

JaroslavD: 13

borec1: 12

ivana29: 12

Statistika členů:

Hostů: 1611

Členů: 977

Moderatorů: 1

Administrátorů: 2

Statistika fóra

Skupiny:6

Fóra:18

Témata:432

Příspěvky:7868

Nejnovější členové: yabanci, majdulik22

Moderátoři: admin: 3997

Administrátoři: admin: 3997, martin.sedlacek: 0