Dobrý den
Neregistrovaný návštěvník



12:57

Odpovídám
16.10.2008

jonatán Drba napsal(a):
Dobrý den chtěl jsem se zeptat do jaké doby se sčítají tresné činny jako by to byl jeden ? jestli je nejaké časové rozpětí nebo ne děkuji !
Pevně stanovené časové rozpětí není, zákon vyžaduje, aby mezi jednotlivými dílčími skutky, které mají být posouzeny jako jeden pokračující trestný čin, musí být mj. časová souvislost. Konkrétněji to definováno není, obvykle se počítá s několika měsíci (dejme tomu třemi) Pokud tedy vykradete dvě chalupy a mezi oběma uběhnou dva měsíce, bude to pravděpodobně posuzováno jako jeden pokračující trestný čin, pokud mezi tím uběhne půl roku, tak to bude posuzováno jako dva samostatné trestné činy. Ono je třeba zkoumat ještě další okolnosti, které by mohly pokračování v trestném činu přerušit, ale to rozhodně není nic pro laiky, je to poměrně složité a vy jste se navíc ptal jen na tu časovou souvislost.
4:43
Zajímá mě to
11.8.2011

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, přítele pravomocně odsoudili v roce 2012 za 15 dílčích útoku tr. činu podvod z roku 2008-2009 a současně v tomto roce 2012 probíha tr. stíhání /zahájeno ještě před pravomocným rozsudkem/za další dílčí útoky toho stejného pokračujícího tr. činu podvod. Podali jsme mimořádný opravný prostředek proti pravomocnému rozsudku za část útoků avšak NS nemůže rozhodovat jelikož se spis nachází v navazujícím soudním řízení pro další dílčí útoky. Zajímám mě jak může tedy soud v současnosti postupovat a rozhodovat o zbytku útoků, bez toho aby bylo nejdříve rozhodnuto o mimořádném opr. prostředku za první skutky? Upozorňuji na to, že škoda za prvou odsouzenou část byla přes 2,5 mil. kč a v současnosti se řeší škoda přes 3,5mil. kč na KS. Celkově tedy škoda přes 6mil. Nepřijde přítel rozhodnutím dle § 37a o společném trestu za pokr. tr. čin o možnost rozhodnutí o mimořádném prostředku, a co v případě, že by NS soud zrušil rozsudek a vrátil věc k novému projednání na původní OS a mezitím bude rozhodnuto o zrušení tohoto rozsudku KS a rozhodnuto o celkové škodě za pokr. v tr, činu o všech útocích? Musí tedy KS soud vyčkat rozhodnutí NS o již rozhodnutých útocích nebo jak to je? Děkuji P.
8:22

Odpovídám
16.10.2008

borec1 napsal(a)
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, přítele pravomocně odsoudili v roce 2012 za 15 dílčích útoku tr. činu podvod z
Soud, který vede nové řízení v současné době nemusí podle zákona čekat na to, až nejvyšší soud rozhodne o mimořádném opravném prostředku podaném v trestním řízení. Ten předchozí rozsudek totiž je pravomocný a to je jediná podstatná okolnost. To, že bylo podáno dovolání, samo o sobě právní moc neruší. Teprve v případě, že by nejvyšší soud předchozí rozhodnutí zrušil, by nebylo možno uložit společný trest.
Na druhou stranu, pokud soudce vidí, že v úvahu přichází uložení společného trestu a zároveň je podáno dovolání, je z jeho pohledu praktičtější počkat si, jak to dovolání dopadne. Pokud by totiž uložil společný trest a nejvyšší soud by pak původní rozsudek zrušil, zadělal by si tento soudce na procesní problémy i ve svém řízení. Nicméně, i kdyby to soud udělal, tak odsouzený není nijak zbaven mimořádného opravného prostředku ve vztahu k tomu prvnímu odsouzení, nejvyšší soud může ten první rozsudek zrušit, i v případě, že již v dalším řízení je uložen společný trest. Tím společným trestem se totiž ten původní rozsudek jako celek neruší, ruší se jen samotné výroky o vině, trestu a náhradě škody. Pokud by před zrušujícím rozhodnutím nejvyššího soudu bylo rozhodnuto o společném trestu, muselo by se to v tom řízení se společným trestem řešit pravděpodobně obnovou řízení.
To už jsou ale otázky odborně složité, podstatně překračující účel těchto stránek, které jsou určeny především pro laiky. Navíc jde o situaci ne zcela běžnou, takže názory, jak by se to v případě takové kolize řešilo, se mohou různit. Kdybych byl v pozici soudce, který má ukládat společný trest a věděl bych, že ten předchozí rozsudek může ještě být zrušen nejvyšším soudem, tak bych rozhodně počkal až jak dopadne rozhodnutí nejvyššího soudu. Tím by se všem možným problémům předešlo.
15:37
Jen se ptám
19.11.2012

Dobrý den chci se vás zeptat,pokud člověk se pokusí zabít dotyčného člověka,ale ten dotyčný člověk přežije,tak si půjde odpykat svůj trest (např. 20 let) za pokus o vraždu,který je sazbován skoro stejně jako sáma vražda.
Po odpykání daného trestu toho stejného dotyčného člověka ZABIJE,tak mu to projde,nebo bude trestně stíhán a půjde si sednout zase dejme tomu na 20 let?
Děkuji za odpověď.
Nejvíce uživatelů online: 1460
Právě Online:
8 Host(ů)
Právě prohlíží tuto stránku:
1 Host(ů)
Nejčastější autoři:
VeronikaKo: 28
Sona: 14
JaroslavD: 13
borec1: 12
ivana29: 12
Statistika členů:
Hostů: 1611
Členů: 977
Moderatorů: 1
Administrátorů: 2
Statistika fóra
Skupiny:6
Fóra:18
Témata:432
Příspěvky:7867
Nejnovější členové: yabanci, majdulik22
Moderátoři: admin: 3997
Administrátoři: admin: 3997, martin.sedlacek: 0